logotyp
Login

Archiv 2018/2019

Knihovna otevřela dveře pohádkám 30.11.2018

Knihovna otevřela dveře pohádkám 30.11.2018

Poslední listopadový pátek proběhla ve školní knihovně akce „Z pohádky do pohádky“. Pro každého, kdo přišel, byla přichystána celá řada zábavných úkolů. Jednoznačně největší úspěch mělo zdobení perníčků z perníkové chaloupky. Veliký dík patří děvčatům z deváté třídy a paní učitelce Sedlákové, které voňavé perníčky upekly. Ten, kdo si na nich chtěl pochutnat, musel nejdříve najít obrázek šeredné čarodějnice, která sice dala malým detektivům dopis s popisem cesty, avšak plný šifer, které leckterým zamotaly hlavu. Pátrání probíhalo také přímo mezi regály s knihami.  Malý test prověřil čtenáře, jak se umějí v knihovně orientovat a zda dovedou vyhledat příslušnou knihu. A že nejsou knihy jen z papíru, se mnozí přesvědčili při poslechu audioknih. Při těchto i spoustě dalších úkolech jsme se báječně pobavili a možná se i něco nového dozvěděli. Za pomoc s organizací děkujeme pomocníkům z řad šestého ročníku i pani učitelkám čj z druhého stupně. Těšíme se na další setkání nad vánočním čajem

Tam a zpátky do pohádky 30.11.2018

Vyhlášení soutěže "Příběh inspirovaný obrázkem"

Vyhlášení soutěže
První soutěžní klání je uzavřeno a již známe vítěze! Dříve, než prozradíme jejich jména, bychom rádi PODĚKOVALI VŠEM, KTEŘÍ ZAPOJILI SVOU FANTAZII A PŘINESLI SVŮJ PŘÍBĚH!!! Oceňujeme, že chodíte po škole s otevřenýma očima, všímáte si věcí kolem sebe, nejste líní pustit se do práce a máte odvahu ukázat, co ve vás je.
Sešlo se dohromady 14 příběhů - 9 z prvního a 5 z druhého stupně. Při vyhodnocování jsme se soustředili na příběh samotný i na úpravu díla. Oceněná jsou první tři místa z kazdého stupně. Abychom dali možnost odnést si drobnou odměnu všem, vyhlásili jsme i CENU ÚTĚCHY. Vítěz prvního místa z každého stupně bude mít tu čest a vylosuje jednoho ze "spisovatelů", který dostane taktéž drobnou odměnu.
 
První stupeň
1. místo  Dračí stín - Vilma Brusová
2. místo  Ohnivá obluda - Nela Čermáková
3. místo  Příběh z půdy - Šárka Ouhelová
cena útěchy.....?

Druhý stupeň
1.místo  Morgoni - Lucie Adamcová
2. místo Naděje - Lada Ševčíková
3. místo O drakovi - Kristýna Novotná
cena útěchy......?

Pro nás jste všichni výherci, protože jste odvedli skvělou práci. Váš talent je často fantastický!

Věříme, že jste si při psaní užili příjemné chvíle a přejeme vám, aby okolo vás ožívaly jen samé milé a radostné  příběhy.

S vůní vánočního čaje 14.12.2018

S VŮNÍ VÁNOČNÍHO ČAJE
JSME NAHLÉDLI DO BUDOUCNOSTI
14.12.2018


Ořechové lodičky
Nejdůležitější je, aby každý si každý člen vaší rodiny vyrobil lodičku sám. Jedině tehdy věštba zafunguje správně. Do lavoru s vodou se dají rozpůlené skořápky od vlašských ořechů s malými zapálenými svíčkami. Ořechové lodičky se nechají plout po vodě. Ten, jehož lodička vydrží nejdéle svítit a nepotopí se, má před sebou dlouhý a šťastný život. Když se lodička vydá doprostřed nádoby, vypraví se její výrobce do světa. Pokud se skořápka drží u kraje nádoby, bude se naopak celý rok držet doma. 

Házení střevícem
Svobodné dívky hodí střevícem přes hlavu. Pokud se bota obrátí špičkou ke dveřím, čeká je svatba a odchod z domova. Pata ke dveřím naopak znamená, že zůstanou doma.
 
Krájení jablka
Po večeři se nožem přepůlí jablko. Musí se řezat kolmo ke stopce. Pokud má tvar rozříznutého jadřince tvar hvězdy, sejdou se všichni za rok ve zdraví.  Tvar kříže podle našich předků znamenal nemoc či smrt.
 
Šupiny
Pod talíře se štědrovečerní večeří se dávají šupiny z kapra, které mají přinést po celý rok dostatek peněz.
 
Hrnečky
Připravte si šest hrnečků a dále minci, kamínek, prsten, kuličku, klíček a mušličku. Pod každý hrnek umístěte jeden z uvedených předmětů. Nechte si zavázat oči, zamíchejte nádoby a jednu z nich si vyberte. To, co se pod ní ukrývá, vás v nejbližší době nemine.
mince = bohatství
kamínek = smůla
prsten = přátelství nebo láska
kulička = splněné přání
klíček = odhalení nějakého vašeho tajemství
mušlička = cestování


Filmový klub - propojení filmu a knihy 25.1.2019

Představte si, že máte před sebou krabici libovolné velikosti a uvnitř je dárek který si ze všeho nejvíc přejete. Co by to bylo? Přání dětí byla opravdu pestrá a na fotografiích si můžete přečíst, po čem ze srdce touží. Nás zajímala ještě jedna otázka: "Máte raději knihu nebo film?" Třídu jsme si rozdělili pomyslnou čarou. Na jedné straně byli ti, kdož čtou jen knihy a televizi se vyhýbají. Druhá strana přivítala filmové fandy, kteří chodí okolo knih širokou oklikou. Na této stupnici si každý našel své místo. Někteří se okamžitě přilepili na stěnu filmu a možná by ji i posunuli, kdyby to bylo možné :-) Naštěstí i knihy mají své fanoušky, i když jich je méně. Nejvíce názorů se přiblížilo středové čáře. Film i kniha mají u mnoha dětí vyváženou pozici. Příjemný posun nastal, když jsme obhajovali své názory a následně se na přímce měli možnost přesunout, pokud se náš pohled na věc změnil. Byli tací, kteří svou tvář ještě více přitiskli k "filmové" stěně , ale ještě mnohem více bylo těch, kteří výrazně vstoupili do "knižního světa."
Ze školní hnihovny jsme ještě přinesli na ukázku několik knih, které se staly filmovou předlohou nebo naopak film dokumentují.

Následovala projekce filmu Malý princ od Marka Osborna, režiséra Kung Fu Pandy. První celovečerní animovaná adaptace slavného díla o přátelství, lásce a skutečném štěstí. Ústřední postavou je malá holčička, kterou se její maminka snaží připravit na skutečný svět dospělých. Její plán naruší trochu excentrický, leč dobrosrdečný soused, letec, který holčičce představí neobyčejný svět, jenž mu před dávnou dobou představil Malý princ. Ve světě, kde vše je možné, začne pro malou holčičku kouzelná cesta uvnitř vlastní představivosti, na které znovuobjeví své dětství a zjistí, že skutečně můžeme vidět jen srdcem.

Po shlédnutí filmu, jsme si krátce představili knihu Malý princ, která v každém věku nabídne  jiná témata a vzbuzuje u čtenářů rozmanité emoce. Zjistili jsme také, že filmové postavy jsou v mnohém podobné lidem kolem nás. Přísnost a důslednost byla přisuzována např. pani učitelkám. Dětský pohled na svět a hravost často sourozencům a prarodičům.
Každý z nás se někdy bojí. Někdo pavouků, jiný výšek, hadů, klaunů, školy, pětek, tmy.... Někdy se bojíme rádi a jindy je nám strach nepříjemný. Při našem setkání jsme si vyslechli jednu z Hrůzostrašných pohádkek od Jiřího Žáčka a následně si povídali o tom, co to strach vlastně je, jaké má podoby a že někdy může být i opravdu prospěšný. I díky němu neskočíme do propasti nebo nenastoupíme do auta k cizímu člověku. Divili byste se, kolik zážitků se strachem nebo leknutím děti mají. Někdy nás až překvapilo, kolik děsuplných videí děti znají z internetu nebo PC her a jak moc jim v jejich věku zkreslují vnímání reality.
Ve skupinkách si děti pomocí živých obrazů vzájemně předvedly několik situací, kdy hrál strach hlavní roli.
Na závěr jsme přidali četbu z knihy Strašidelná knihovna. Děti se nebály a nakreslily, jakou podobu podle nich strach má, a tak vznikla jedinečná galerie této emoce, která je vlastní nám všem.

Čtení pod dekou - setkání se strachem 8.3.2019

Vyhlášení fotosoutěže malých umělců

Rádi bychom velmi ocenili všechny fotografy, kteří se se nezalekli, vzali si do ruky mobil nebo foťák a pro svou knihu vymysleli zajímavé prostředí nebo situaci. Díky jejich nápadům vznikla celá řada zajímavých fotografií, které vám zde představujeme v GALERII FOTOGRAFŮ - vítězů.

1.místo - Ema Koštová2. místo - Šárka Ouhelová 3.místo - Vilma Brusová a Tereza ŠerglováVilma Brusová a Tereza Šerglováčestné uznání - Tereza Šívrováčestné uznání - Tomáš Kopecký

Naše škola

  • image 137
  • image 136
  • image 135
  • image 143
  • image 142
  • image 141
  • image 140
  • image 139
  • image 138
TOPlistProhlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Domů ZŠ Nová Včelnice

Created by © 2015 - 2021 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy

TOPlist