logotyp
Login

Aktuality

Zimní radovánky

Zimní radovánkyZe sněhové nadílky mají největší radost hlavně děti. Jakmile nasněžilo, přibylo na hřišti mezi nás ve chvilce několik sněhuláků, dokonce jeden po čertech rohatý! Pomocí sněhu jsme také rozesmívaly stromy. Nic to není, zkuste to také :)  

fotografie

Logohraní

LogohraníSe svým programem na rozvoj řeči a správné výslovnosti přijel do družiny pan Boura. Sešly se zde děti ze školy i ze školky se svými rodiči a mohly si společně zažít, jak nenásilnou a hravou formou trénovat naše mluvidla. Děti v přímé interakci s panem Bourou a rodiče v roli pozorovatelů. Děkujeme všem přítomným za zájem a za návštěvu.

Očekávaná zásilka ze Slovenska

Očekávaná zásilka ze SlovenskaOčekávaný balíček ze Slovenska je tu a konečně se můžeme podívat, jaké záložky do knih si pro nás připravily děti z Nižného Klátova!

fotografie

Zvířata skrytá v olympijské vlajce

Zvířata skrytá v olympijské vlajceV říjnu jsme se s druháky kromě nohejbalu věnovali i olympijské vlajce. Seznámili jsme se s tím, jak vypadá i s jejím významem. Spojení sportovců celého světa jsme si ukázali na propojených kruzích. Díky těmto pěti barevným kruhům jsme na vlajce našli i pět skrytých světadílů. A protože v listopadu byla kromě jiného naším tématem i zvířátka, zjistili jsme, co všechno se vlastně v olympijské vlajce může skrývat. Pátrali jsme nejen po zvířatech, která na jednotlivých světadílech žijí, ale pokoušeli jsme se zjistit i odkud pochází naši domácí mazlíčci. A mnohdy to pro nás bylo velkým překvapením. Z celého našeho pátrání jsme na závěr vytvořili mapy zvířecích světadílů.

Zdravé pomazánky

Zdravé pomazánky
Vitamínů není nikdy dost a v podzimním období to platí dvojnásob. Proto jsme se pustili do přípravy zdravých dobrot. Nejprve malí kuchaři přichystali tvarohovou, vaječnou, pórkovou, mrkvovou a tuňákovou pomazánku i šunkovou pěnu, poté je namazali na pečivo a pestře ozdobily zeleninou. Po jednohubkách se doslova zaprášilo!

Záložka do knihy spojuje školy

Záložka do knihy spojuje školy
Již potřetí jsme se s dětmi z družiny zapojili do mezinárodního projektu výměny záložek do knih. Jeho cílem je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými školami, poznávání jiného jazyka, kultury a v neposlední řadě podpora čtenářství. Žáci z Čech a Slovenska vyrobí záložky, které si pak vzájemně vymění - každý je dárcem i obdarovaným. Tématem pro tvoření byl tentokrát: Inspirující svět pohádek, básní a příběhů. 
V družině vznikla pestrobarevná výstavka z knížek, které děti přinesly z domova představit. Jejich příběhy se staly bohatým zdrojem inspirace k vytvoření záložky a doslova vybízely k tomu, abychom si je prolistovali, prohlédli a přečetli. Vyrobené záložky svou rozmanitostí jasně odrážely nekonečné hranice dětské fantazie a věříme, že se dětem na Slovensku budou líbit. Posílali jsme je do Základní školy Nižný Klátov nedaleko Košic. 
Děti to ještě neví, ale mám na stole balík se slovenským razítkem a jsem moc a moc zvědavá, jaké záložky si připravili slovenské děti pro nás... 

Návštěva z Ikarosu

Návštěva z IkarosuAni v letošním roce jsme nezapomněli poslat pozdrav a malou finanční pomoc našim kamarádům ze záchranné stanice Ikaros. Manželé Hořákovi si pro nás jako vždy připravili zábavný a poučný pořad s živými zvířátky. Tentokrát to však nejen pro nás, ale i pro přítomné maminky byla i velká zkouška odvahy. Návštěvou nás poctily tvorové z živočišné říše, kteří nejsou mezi lidmi příliš oblíbení, jako hadi, pavouci a mnohonožky. S radostí jsme si mezi jejich návštěvami odpočinuli při písničce a strach odhodili s  milými chameleony nebo heboučkou činčilou a chlupatým morčátkem. Nakonec se ale ukázalo, že velké emoce (i ty negativní) se opravdu rovnají největším zážitkům. Co myslíte, že děti kreslily ještě dva dny po té. Milé chlupáčky? Kdepak! Stejně jako Fanda se snažily co nejlépe zachytit vzpomínku na toho strašně velkého pavouka.

Halloween v družině

Halloween v družiněUžít si báječnou zábavu? K tomu je Halloween jako stvořený. Samozřejmě tomu musela předcházet dobrá příprava v podobě upečení správného pohoštění a výroba strašidelných kostýmů. Potom už jenom stačilo přidat strašlivé nalíčení a atmosféra večerního setkání byla dokonalá. Družinová strašidla se za pomoci ochranného světýlka vydala najít ztracené netopýry a splnit ještě pár dalších úkolů.
   Jakmile se však setmělo a došlo na pořádný strašidelný rej, nebyli jsme si vůbec jistí, zda naše pozvání spíš nepřijaly všechny strašidelné bytosti z okolí včetně Hejkala z nedalekého Šibeňáku. Ta naše strašidla byla najednou téměř rychlejší než světlo, duchové nám zprůsvitněli a před zombíky s upíry se měl každý na pozoru.
Tak nevím, nevím. Možná příště raději zůstaneme jen o u slušného uctění těch našich Dušiček.

Cesta plná zvířátek 27.9.2023

Cesta plná zvířátek 27.9.2023
Sluníčko toho odpoledne lákalo hřejivými paprsky každého ven. Kdyby se podívalo ze svého nebeského kavalce dolů k naší škole, uvidělo by trasu plnou veselých zvířátek, která svými úkoly zkoušela šikovnost, pozornost i rychlost našich malých kamarádů. To si družinové děti ze 3. a 4. třídy připravily zábavnou procházku pro spolužáky z 1. a 2. ročníku. Na pěšině tak na nás vykoukla opička, pavoučí muž se svou sítí, žabka s princeznou i koník, pejsek a medvěd, kteří testovali rychlost každého účastníka. Kočička byla vděčná za každou nalezenou myšku, medvídek mlsal sladký med a ani prásátkům nezůstala bříška prázdná, když jim děti našly, co má které rádo k snědku. Poté co pomohly slepičce zachránit kohoutka douškem vody, blížil se cíl trasy a s ním ohniště připravené k opečení špekáčků.
Děkujeme každému, kdo toho odpoledne nezůstal doma a přišel za námi.   

fotografie z akce
Cena družiny je v roce 2023/2024 150 Kč za žáka na měsíc a bude strhávána ze školní pokladny vždy ke konci měsíce.
Mezi novými kamarády máme i nadaného stavitele. Dokázal postavit tuto vysokou sedmiposchoďovou věž!









další fotografie architektů

Co v družině plánujeme na rok 2023/2024

   V družině se staráme o to, aby bylo dětem ve škole dobře i po vyučování. Každého baví něco jiného a tak, kreslíme, vyrábíme, stavíme ze stavebnic, hrajeme spoustu her jako UNO, Dámu, Twistr, Bobří bandu nebo prší. Máme stolní fotbálek, ale fotbal hrajeme i venku, chodíme na hřiště i do lesa… je toho spoustu. Ale co je na tom nejlepší -  je tam spousta dobrých kamarádů a s těmi se dá užít plno legrace.  Kdo se nebojí, může s námi dokonce zůstat ve škole i přes noc!
   Plánujeme celou řadu akcí. Jejich seznam naleznete níže. Během celého roku se chceme zaměřit na pohyb s využitím různých sportovních disciplín. Všemi odděleními tak bude prolínat téma nadcházející letní olympiády v Paříži s nabídkou aktivního pohybového vyžití.
   Ve své tradici bude pokračovat Divadelní kroužek a nově se můžete těšit na Prostřeno a Logochvilky.

Roční plán - každý měsíc si budeme hrát s vybraným tématem, zasportujeme si a čeká nás i řada družinových akcí 

Září – Naše škola
společné akce: projekt Výměna záložek do knih se žáky ze Slovenska
LOH Paříž 2024: badminton, tenis

Říjen – Město, kde se učíme a místo, kde bydlíme
společné akce: Hallowen, sběr kaštanů pro myslivce
LOH: fotbal, nohejbal, mini-fotbálek

Listopad – Barvy podzimu, domácí mazlíčci
společné akce: návštěva zvířat ze záchranné stanice Ikaros
LOH: veselé honičky, stolní tenis, házená

Prosinec – Než zazvoní Vánoce
Společné akce: výlet do Pekla Čertovina + bazén Pelhřimov, projekt Česko zpívá koledy + živý betlém
LOH: plavání

Leden – Pečujeme o své zdraví, zimní radovánky na sněhu i bez sněhu
společné akce: návštěva zdravotníka z ČK
LOH: pozemní hokej, florbal, pohybové hry a soutěže do tělocvičny

Únor – Jak letí čas
společné akce: Karneval
LOH: breakdance a aerobic, moderní gymnastika, návrh dresů pro sportovce

Březen – Vůně jara, knížka je můj kamarád
společné akce: Velikonoční tvořivá dílna, návštěva Městské knihovny v N. Včelnici
LOH: basketbal, atletika

Duben – Co mi řekl semafor
společné akce: Čarodějnický rej
LOH: atletika, míčová školka, ringo

Květen – Moje rodina
společné akce: návštěva beach-volejbalového hřiště v Jarošově/ frisbee v J. Hradci, spaní v družině spojené s návštěvou Hvězdárny a planetária v J. Hradci
LOH: plážový volejbal, přehazovaná, pohybové hry s frisbee

Červen - Prázdniny klepou na dveře
společné akce: odpoledne s hasiči, piknik na hřišti
LOH: střelba (hod na cíl, střelba lukem, vzduchovkou)

Piknik na hřišti

Piknik na hřištiPiknik na našem hřišti uzavřel školní rok 2022/2023. Děti si donesly spoustu dobrot a občerstvení, pod kterými se téměř prohýbaly stoly. Díky každému, kdo v zimě nelenil a vyráběl výrobky na vánoční jarmak jsme mohli z utržených peněz nakoupit limonády a připravit pro všechny párky v rohlíku. Na zahradní slavnosti nechyběla pohoda při ležení na dekách, hudba, tanec i hry. Všichni se báječně bavili a protože se piknik osvědčil, rozhodně ho příští rok zopakujeme zas!

fotografie z akce

Návštěva u Emči

Návštěva u EmčiEma je prezidentkou naší družiny, ale hlavně je to pozitivní, aktivní a kamarádská holka. Kvůli okolnostem je dlouho doma, proto jsme si pro ni přichystali překvapení a navštívili jsme ji přímo u ní doma! Radost ze setkání byla u všech obrovská!

Divadelní představení O dvou sestrách

Divadelní představení O dvou sestráchVe středu 14. června zažily děti z dramatického kroužku v sále hotelu Jelen úspěch jako opravdoví profesionální herci. Stalo se tak nejen díky čím dál většímu počtu našich příznivců, ale i díky tomu, že si to tentokrát naši malí herci na pódiu opravdu užívali. Představení tak i přes pár chybiček dopadlo na jedničku.
CO JE MAMINKA?
Maminka je něžná víla, co mi hladí vlásky,
maminka je sladký bonbón, náruč plná lásky.
Maminka je bílá perla, ukrytá v mé dlani,
laskavý smích, milé slovo, když se dívám na ni.
Maminka je moje všechno,
všechno na světě!
Alena Gondeková

Noc v družině

Noc v družině
Spaní v družině bývá dlouho očekávanou a oblíbenou akcí a tentokráte se neslo v indiánském duchu. První pátrací úkol dostaly rodiče - nalézt v Lovětíně malé schované hřiště a sem malé indiány dopravit. I když někdo chvilku bloudil a v srdci obce jsme způsobili pěkný dopravní kolaps, vše se zvládlo. Ke spokojenosti našich bříšek zaplápolal oheň lačný olizovat voňavé špekáčky a správní průzkumníci prohledali na hřišti každý kout. Díky bystrému zraku objevili i čtyři tajné číselné šifry s popisem cesty k pokladu. Kolem rybníka, dvou modřínů, březové brány až k opravdickému teepee! Bylo třeba opět luštit - tentokráte indiánské písmo, abychom nalezli očekávanou odměnu. Překvapení nám přichystali i majitelé teepee, kdy nám nejen dovolili podívat se dovnitř stanu, ale připravili pro děti i milé limonádkové občerstvení. Posíláme jim veliký dík za přivítání i nabídky další spolupráce. Indiánským stanem se rozezněl zvuk bubnu spolu s rytmickou písní Simama - ka a mě doteď příjemně mrazí, když si na to vzpomenu... 

Začínalo se šeřit a před námi byla ještě cesta do školy. Nasadili jsme svižné tempo pochodu a do cíle dorazili už téměř za tmy. Po připravení pelíšků, sladkých odměnách a rozdání diplomů přišla ta pravá chvíle na strašidelnou stezku. Projít za tmy školou jen za mihotání světla svíček chce pěknou dávku odvahy! Kdo měl zájem svoji nebojácnost otestovat, mohl se vydat do temných chodeb školního labyrintu. Uááá!!! 

Za okny svítil úplněk a malí indiáni se postupně ukládali k spánku. Kdo ví, co se jim zdálo... Ráno po snídani hajdy domů a za rok třeba opět přes noc v družině :-)

fotografie z akce

Pečeme tři plechy perníku

Pečeme tři plechy perníku
Za pár dní se chystáme přenocovat v družině. Až se ráno vzbudíme, pochutnáme si u snídaně na voňavém perníku. A i když jsme ho upekli tři plechy, myslím si, že nezbyde.... :-)  Děkujeme všem šikovným pekařům a pekařkám!
 
fotografie

Policejní psovodi

Policejní psovodi
Na začátku května za námi do školy přijeli policejní psovodi se svými psími pomocníky. Vlastně pomocnicemi - představily se nám dvě fenky Góďa a Berga. Dozvěděli jsme se, že se jedná o belgického a německého ovčáka, umějí prohledávat terén, najít ztraceného nebo schovaného člověka, detekovat pachatele podle pachu, ale i zastavit a pohlídat nebezpečného výtržníka a v neposlední řadě ochránit svého pána. Obdivovali jsme ukázkovou disciplínu a poslušnost, kterou obě fenky prokázaly!!!  
Děkujeme pánům policistům za milou návštěvu a buďme všichni obezřetní, ať jim nepřiděláváme práci :-)

další fotografie

Václav Čtvrtek v Městské knihovně

Václav Čtvrtek v Městské knihovněPři velice příjemném vyprávění v Městské knihovně jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o VÁCLAVU ČTVRTKOVI. Věděli jste, že se narodil jako Václav Cafourek a mnohé jeho příběhy vycházejí z vyprávění jeho dědečka Fejfara? Ten nosil dlouhý plnovous a pod ním schovaný, na krku zavěšený tajemný kámen, který se snažil malý Václav často zahlédnout. Paní knihovnice nám na obrázcích ukázala město Jičín, les Řáholec i jedinečnou lipovou alej čítající přes 1000 lip údajně zasazených mezi dvěma výstřely děla. Poslechli jsme si příběh o loupežníku Rumcajzovi a prohlédli si spoustu knížek i výstavu výtvarných prací, mezi kterými nechyběli obrázky dětí z družiny. 
Děkujeme za milé přivítání a těšíme se na další návštěvu.

fotografie

Můj kámoš strom

Můj kámoš stromVenku se probouzí jaro a sluneční paprsky nás hřejí při dovádění na hřišti i při výpravách do přírody, kde se učíme, že je dobré chodit s očima otevřenýma. Díky projektu "Můj kámoš strom" z portálu badatelé.cz sledujeme, jak se na jaře stromy probouzejí. Prvňáci si vyhlédli LÍPU, které dali jméno VĚTVÍK, druháci sledují BŘÍZU ARNOŠTA-ARNOŠTKU a ti nejtarší pozorují DUB JOSEFA. 

fotografie

Velikonoce v družině

Velikonoce v družiněDěti upely TŘI BERÁNKY a VELIKONOČNÍHO ZAJÍČKA. Vyzkoušeli jsme formu z keramiky, plechu i silikonu a musíme uznat, že ze všech nám báječně chutnalo! Kdo měl zájem, mohl si vyzkoušet ZDOBENÍ KRASLIC klasickou technikou nanášení vosku špendlíkovou hlavičkou. Vznikla tak spousta pestrě zdobených vajíček.

fotografie

Vynášení Morany

Vynášení Morany
Každá ze šesti nedělí před Velikonocemi nese svůj název. Pučálka, Pražná, Kýchavná, Družebná, Smrtná a poslední pak Květná.

V úterý před Smrtnou nedělí jsme vystrojili Moraně nebo také Moreně či Smrtce poslední cestu. Vyrobenou figurýnu z klacků a sena děti oblékly a na krk pověsily korále z vyfouknutých vajec. Morana je symbolem zimy, ale my se těšíme z tepla a sluníčka a mazivé počasí už tu nechceme, ani tlusté bundy a čepice.  Donesli jsme ji tedy k říčce Kamenici, odstrojili ji, zápálili a poslali po vodě pryč. V jedné zatáčce se však Morana začala na vodě točit a proud ji vracel zpátky. Vypadalo to, že vůbec neodplave a zima tu zůstane. Po notné chvíli si ji však přece jen voda odnesla pryč. 

fotografie

Přejeme všechno nejlepší všem ženám!

Přejeme všechno nejlepší všem ženám! Věříme, že neurazíme žádnou dámu květinovým přáním :-)

Indiánský karneval

Indiánský karneval
Představte si, že se na jednom místě setká tlupa indiánů, vznešené princezny, kouzelníci, nejrůznější zvířátka, maskovaný tank, dešťový mrak a čajový sáček! Buďte si jistí, že nevíte, kam se dříve podívat...

Každý se mohl představit při tanci i v testu indiánských dovedností. Chytali jsme bizony do lasa, přeskakovali po kamenech řeku při pronásledování jelena a krotili divoké koně v jízdě prérií. 

Velké poděkování patří všem, kdo si připravili masku a zvláště oceňujeme úžasně zpracované doma vyrobené převleky :-)

fotografie

Mistrovský turnaj v MINIFOTBÁLKU

Mistrovský turnaj v MINIFOTBÁLKU
Celkem 10 týmů svedlo svůj zápas v turnaji stolního fotbálku! Děvčata i kluci napříč ročníky bojovali o postup do finále. 
O bronzovou medaili se utkali: Alex Klapal s Béňou Pivkem na jedné staně a David Vintr s Ondrou Rezkem na druhé.
O zlatou a stříbrnou medali proti sobě nastoupili: Patrik Sedlák s pomocníkem Nikolasem Zahradníkem na jedné straně a Ondra Čvančara s Filipem Leschem na druhé.
Celkové výsedky turnaje:

1. místo Ondra Čvančara a Filip Lesche
2. místo Patrik Sedlák
3. místo David Vintr a Ondra Rezek

fotografie finalistů s medailemi

Masopustní úterý - svátek hodování

Masopustní úterý - svátek hodováníMasopust, fašank nebo také ostatky je svátek jídla, tance a zábavy. Naprostým vrcholem těchto oslav je pak MASOPUSNÍ ÚTERÝ, kdy chodíval  tradiční průvod masek. U nás v družině to zavonělo pečenými koblížky a kdo měl chuť, ochutnal i jitrnici, jelito, tlačenku nebo škvarky. Popeleční středou začíná období půstu, což připomíná i název "karneval" z italského "carne vale" - maso sbohem.

fotografie

Prezidentské volby ve školní družině

Prezidentské volby ve školní družině
Téma výběru prezidenta České republiky je aktuální i mezi dětmi. Občas spolu debatují, komu by daly svůj hlas, kdyby už mohly jít k volbám. 

Vyrobili jsme parádní kopii prezidentské vlajky, která se objevuje na autě a sídle hlavy státu. Proto se děti zapojily i do výtvarné výzvy "Navrhni dům nebo auto pro pana prezidenta." Některé z obrázků naleznate ve fotogalerii.

V družině jsme také uspořádali vlastní volby. Kluci vyrobili volební urnu a díky prvnímu kolu hlasování vyvstalo 7 kandidátů na družinového prezidenta. Ve společné debatě pak odpovídali na ožehavé otázky týkající se chodu družiny, které děti samy navrhly do diskuse.

Výsledek druhého kola hlasování:
Prezident družiny: Patrik Sedkák
Poradci prezidenta: Ema Jinochová a Julie Kubaláková

Z důvodu nepříkladného chování byl v měsíci květnu Patrikovi odebrán titul prezidenta a novou prezidentkou družiny se stala Ema Jinochová. 

fotografie

Pečení medových perníčků a badatelský pokus

Pečení medových perníčků a badatelský pokus
V rámci družinového kroužku šikulové-badatelé jsme upekli voňavé medové perníčky rozličných tvarů. Nechyběl ani badatelský pokus, při kterém jsme pomocí jedlé sody a octa nechali samovolně nafouknout balonek. Potěšili jsme tak jak chuťové, tak zrakové buňky.

fotografie

Vánoční jarmark

Vánoční jarmark
Každý se chtěl při vánočním jarmarku blýsknout něčím originálním a při prodeji pak obstát ve velké konkurenci spousty dalších krásných výrobků ostatních tříd.
Družinka přispěla do nabídky svícínky z ořechových skořápek, svíčkami s překvapením, voňavými mýdly, mramorovanými ozdobami i svíčkami ze včelího vosku. Úspěch měly také malované textilní tašky a drátkované zápichy. Výrobky, které zbyly jsme obdarovali seniory v domečcích v Nové Včelnici. Věříme, že přinesly každému radost a pohodu.

fotografie

Čertoviny

Čertoviny
Po čertech vydařené odpoledne!!!
Děti proměněné v malé pekelníky spolu se vznečeným andělem rozpumpovaly krev při bujarém tanci a otestovaly své dovednosti při zapeklitých úkolech.
I když se nám druhý den vrátily opět děti ve svých podobách, mám občas pocit, že někomu raší za uchem čertovské chlupy a svrbí ho pekelnická neplecha :-)

Vánoční představení v kostele

Vánoční představení v kosteleNavodit vánoční atmosféru se pokusily děti z dramatického kroužku ve středu 7.prosince v Novovčelnickém kostele. Herci předvedli nejen pravou vánoční pohádku, ale během 4 upravených reklam i diváky poučili o tom, co by opravdu Vánoce mělo dělat Vánocemi. A koho nepřesvědčila malá reklamní předehra, určitě na to přišel společně s malým smrčkem v následujícím příběhu O stromku v parku. Po skončení představení jsme se společně s diváky odebrali k našemu živému betlému a zazpívali si koledy v rámci akce Česko zpívá koledy. Že se celý večer povedl a snad si ho i všichni užili stejně jako my, můžeme posoudit ze spousty milých slov, která k nám přihopsala jako malí vrabčáci nejen od rodičů. Moc děkujeme.

Dýňový strašák

Dýňový strašák
Jen opravdu veliký silák uzvedl obří dýni od paní Kostkové ze Žďára, které moc děkujeme a přejeme další tak velkolepé pěstitelské výsledky. V soutěžním tipování její hmotnosti jsme se pohybovali na škále mezi 5 až 251 kilogramy. Váha prozradila její skutečnou hmotnost a to 22 kg! Kdo měl nejlepší odhad, ten si mohl smlsnout na odměně a pak už jsme se pustili do dlabání a vyřezávání strašidelné dýňové hlavy, která nás nějakou dobu vítala u vchodu do školy. 

Podzimní hrabání listí

Podzimní hrabání listíNa podzim přikryje naše hřiště barevný koberec ze spadaného listí. Jako každý rok je třeba vzít do ruky hrábě a kotouč a pustit se do práce. Nejspíš byste se dilivili, s jakou chutí se děti vrhnou do díla a hromada listí za plotem je den ode dne větší. Má jen jedinou chybu, že se do ní nemůže skákat. Děkujeme všem hraběnkám a hrabatům za uklizené hřiště!

další fotografie

Zvířátka z lesa - program záchranné stanice IKAROS

Zvířátka z lesa - program záchranné stanice IKAROS
Tradiční návštěvu, kterou v družině s nadšením vítáme, jsou zvířecí kamarádi ze záchranné stanice IKAROS. Po této akci vzniklo od dětí plno obrázků, které si ve fotogalerii můžete prohlédnout.

Představili se nám:

BODLINKA – JEŽEK AFRICKÝ BĚLOBŘICHÝ
Jehličkový kabátek na sobě nosívá, Bodlinka mu říkají, oči jak korálky má. V lese na ježka nesaháme – PÍCHÁ! Kdo v družině podržel Bodlinku v dlaních, ještě po 15 minutách cítil mravenčení po malých bodlinkách. Má sice špatný zrak, ale čich a chuť jsou lepší než u lidí.
 
RŮŽENKA – UŽOVKA ČERVENÁ AMELÁNO
Kdo to je a kdo to je, boty nepotřebuje….Had je hodně plaché zvíře. Pokud ho potkáme v lese, prohlédneme si ho, ale nesaháme. Užovka červená není jedovatá, je to škrtič původem z Jižní Ameriky. Růženku jsme si mohli pohladit a prohlédnout její oranžovo – bílé zbarvení. 

BERTÍK – MORČE ROZETOVÉ
Bertík se v něčem podobal mnoha lesním zvířatům – ondatře, bobrovi, křečkovi, syslovi…Kdo by rád choval tohoto mazlíčka, pořiďte si dva ve stejném stáří a pokud ho dáte v létě ven, pozor na prudké slunce, velice rychle se přehřívá! Raději využijte stín nebo polostín.

VAKOVEVERKA LÉTAVÁ
Pomocí blány umí klouzavě létat a chápavý ocas používá jako dlaň nebo ruku. Její chov je nesmírně náročný i pro zkušeného chovatele. V lese  můžeme spatřit veverku obecnou.

ŠNECI

OLDÍK – VÝREČEK MALÝ
Olda má 9 let, 2 manželky a 9 dětí. Kdo si myslí, že všechny sovy houkají, je na omylu. Sovy syčí, štěkají, dokonce mečí…, ale houká prý jen výr velký.  Výreček je druhá nejmenší sova v Evropě. Pro srovnání váží jako jedna tatranka. Na soví peří nesaháme! Mají na něm mastný film, a pokud bychom ho porušili, v přírodě by promokli. Sovy se doma chovat nesmějí, musí se povinně registrovat a chrání je zákon.

TONDA A JIRKA – CHAMELEONI PARDÁLÍ
Ještěrky v přírodě mají vynikající sluch. Zelení jsou kluci a hnědé holky. Chameleoni na rozdíl od ještěrek neslyší, jsou velice klidní, žijí na stromech a keřích. Líhnou se z vajíček. Trvá to dokonce několik měsíců, než se narodí úplně samostatná mláďata.

Zábavné odpoledne na faře

Zábavné odpoledne na fařeDíky vstřícnosti a obětavosti pana Štangla jsme si i letos zpestřili jedno podzimní odpoledne pobytem na farské zahradě. Kromě posledních slunečních paprsků nás zahřál ohýnek a na něm opečené buřtíky. A kdo čekal, až bude místo u ohně, zkusil si nachytat ryby nebo prověřil svoji zručnost v chytání kuličky do kornoutu.
A to vše mělo ještě díky úžasné paní Štanglové sladký vrchol, protože ani tentokrát nezapomněla dětem upéct hned dva zákusky.

Výsledkové listy z Laser arény (s QR kódy)

výsledky LASER GAMEvýsledky LASER GAME

Indiáni házejí lasem

Házení lasem není vůbec nic jednoduchého. Přesvědčit se o tom mohli kluci a děvčata, když se snažili polapit míč do obruče. Je nutno dodat, že máme v družině opravdové talenty!

Házení lasem není vůbec nic jednoduchého. Přesvědčit se o tom mohli kluci a děvčata , když se snažili polapit míč do obruče. Je nutno dodat, že máme v družině opravdové talenty!

Výlet do Písku

Výlet do Písku
Začátek školního roku jsme si s družinou tento rok zpestřili parádním výletem do Písku.
Nedělní den byl jak malovaný. Zlatonosná řeka Otava líně plynula pod kamenným mostem, který je starší než Karlův most v Praze. Můžeme se dokonce pochlubit, že jsme kráčeli po nejstarším mostě v Česku! Naopak moderní byla další písecká zajímavost, která je z mostu vidět jako na dlani: nábřeží zvané Amsterdam nebo Titanik. Barevné domy připomínají atmosféru nizozemského přístavu, zatímco v noci se noční osvětlení odráží ve vodní hladině a nábřeží tak prý připomíná slavný parník Titanic. To jsme nemohli posoudit... Zato jsme si prohlédly obří pískové sochy, které v Písku vznikly už po 16. Námětem jsou tento rok partnerská města Písku. 
Přímo na náměstí jsme navštívili Sladovnu (galerii hrou) a v ní obří dřevěný labyrint - Mraveniště. Užili jsme si tunely, schovávačky, mosty a dokonce i strom, který je vysoký až do stropu. 
Naším dalším a posledním cílem byla Laser Aréna. Nikdo z dětí ani rodičů dosud nezkusil, jaké je to hrát Laser game, kde ve speciální zatemnělé aréně plné různých překážek a efektů létají vzduchem laserové paprsky. Kdo hru jednou vyzkoušel, dostal okamžitě chuť hrát znovu! 
Celý den rychle utekl a když jsme se večer vrátili do Včelnice, odnášeli jsme si domů plné batůžky zážitků. 

fotografie

AKCE, které pro tento rok chystáme

září - výlet do Písku ( Galerie hrou Sledovna, Laser arena)
říjen - ukázka zvířat ze záchranné stanice Ikaros   12.10.2022
       - návštěva místní fary, opékání buřtů 
listopad - návštěva městské knihovny
prosinec - spoluúčast na akci Česko zpívá koledy, vytvoření živého Betlému
             - v
ystoupení dramatického kroužku ŠD s vánoční hrou v Kostele v Nové Včelnici
leden - hra na bubínky
únor - karneval
březen - návštěva s ukázkou práce Červeného kříže
duben - návštěva policejních psovodů
květen - spaní v družině
červen - družinový výlet

Je pravděpodobné, že nám akce během roku přibydou. Budeme vás o tom průběžně informovat. 

Co se u nás letos chystá?

Co se u nás letos chystá?
Tvoje proměna v indiánského lovce, bojovníka a možná i trochu šamana nemusí být ničím nemožným. Stačí, když se k nám přidáš v rámci celoroční hry INDIÁNI. Naučíš se orientovat v přírodě, značit cestu i stopovat a řádně se maskovat. Jako lovec se seznámíš se zvěří a ptačími dravci i s ovládáním lasa. Poznat různé druhy rostlin či hub a umět si z nich něco uvařit (třeba i na ohni), to vůbec není k zahození. A což teprve čtení obrázkového písma, vytváření tajného písma a šifer? Znáš někoho, kdo to umí? A věř mi, že tě toho čeká ještě mnohem a mnohem víc!
Ani ostatní však nemusí mít strach, že by o něco přišli. Pan Hořák z IKAROSU nás určitě nezapomene navštívit se zajímavými zvířátky, nejen ŠIKULOVÉ budou vyrábět o sto šest a starší Čtenáři si budou moci zlepšit dovednosti a získat nové znalosti v knihovně.
A samozřejmě naši věrní diváci se už těší na další představení družinových herců z Dramatického kroužku. Letos nejen na konci roku, ale snad už také v předvánočním čase.
Tak neváhej a chvátej do družiny!!!

Výsledky celoroční hry "Sběratelé medailí slavných osobností"

Zvonek zvoní, škola končí, prázdniny k nám běží,
v družině už taky zamknem, vzpomínky k vám běží, nádhernej čas…

Známou melodií vás zvu na krátkou procházku družinovými zážitky z předprázdninových měsíců. Cesta se klikatila pohádkovými údolími, rozezpívanými loukami i hororovou temnou roklinou.

Jednoho krásného dne pejsek s kočičkou i dvě družinové víly přivítali v naší škole budoucí prvňáčky. Svými úkoly si ověřili, že se můžeme těšit na opravdu šikovné kamarády. Do zpěvu nám bylo i ve chvíli, kdy se svým jarním pásmem tanečků a písní přišly děti z Krojové družiny z Jarošova nad Nežárkou. „Buďme všichni veselí, že jsme jara dočkali, buďme všichni veselí, že je tu.“ zpívalo se. Nejednu veselou písničku přidal na svůj nástroj i samotný dudák a mnozí poprvé obdivovali neobvyklý nástroj i krásné blatské kroje.

V závěru dubna nás cesta zavedla na tajemné místo, kam se slétli čarodějnice a čarodějové ze širokého okolí.  Předváděli své příšerné škleby, zápasili s obřími pavučinami a v divokém tanci spřádali čarodějné pikle. Ještěže nikoho nadobro neodneslo čarodějné koště a mohli jsme se vydat na výpravu do Městské knihovny v Nové Včelnici. Pani knihovnice připravily dětem detektivní pátrání po čtenářských úkolech a prozkoumat jsme mohli i široký fond zdejších knižních titulů.

K zážitkům, na které nejspíš nikdy nezapomeneme, patří dozajista přespání v družině. Každý, kdo si sbalil spacák, pár dalších drobností a přišel v pátek 13. navečer do družiny, mohl zůstat ve škole přes noc! Pomocí časových portálů jsme cestovali časem a překonávali nástrahy od pravěkých dob až po budoucnost. Se setměním ovšem přišla přítomnost a s ní stezka odvahy. Tmavá škola s hororovou cestou lemovanou jen svíčkami byla jen pro otrlé povahy. Naštěstí do rána bylo po všech strašidlech veta a my šli domů dospat dlouhou noc.

Zazvonil zvonec a blížil se školy konec. Jako ve správné pohádce i u nás vše dobře dopadlo. Při dětském odpoledni jsme posbírali Zlatovlásce ztracené korále a přinesli živou vodu. A aby nebylo pohádek málo, proměnily děti z divadelního kroužku Kostel v Nové Včelnici i družinu při dni otevřených dveří na království plné růží. Šípková Růženka našla svého prince a my vám děkujeme za doprovod při procházce po družinové pěšině.

Přejeme všem pohádkové prázdniny a budeme se těšit opět na viděnou.
Za tým vychovatelek Zdenka Ouhelová

 

Těšíme se na prvňáčky

Těšíme se na prvňáčky
S radostí jsme se s družinovými dětmi chopili úkolu postarat se o zábavu při motivačním zápisu dětí do první třídy. Pro tuto příležitost jsme zvolili pohádkové téma Pejska a Kočičky. Předškoláci pomáhaly třídit, co patří a nepatří do dortu, svou paměť prověřili při zamatování ztracených hraček a hodné Noční košilce pomohly vyčarovat pastelkami krásné vzory. Odměnou jim byly papírové rozvetlé narcisky se sladkým překvapením a tlapičková mýdélka, která pro ně rovněž připravili družinoví šikulové. Děkujeme všem dětem za pomoc a těšíme se na nové kamarády, kteří k nám po prázdninách zavítají. 

fotografie

O Šípkové Růžence

O Šípkové RůženceVe druhém pololetí nacvičily děti z dramatického kroužku školní družiny pohádku O Šípkové Růžence. Byly opravdu šikovné, proto jsme uznali, že jejich snaha zaslouží odměnu. Rozhodli jsme, že představení pro rodiče i veřejnost odehrajeme v místním kostele, kde již jednou získaly děti zasloužený potlesk. Tentokrát však naše vystoupení nebylo součástí jiné veřejné akce, proto jsme se přeci jen obávali malé návštěvnosti. Naše obavy se ale naštěstí nepotvrdily. Počet diváků předčil naše očekávání a aplaus byl i přes nějakou tu chybičku obrovský.
To ale pro herce nebyla jediná odměna. Po vystoupení je od pí. Štanglové a pí. Škvorové čekalo úžasné sladké pohoštění. Pan Štangl jim navíc vyrobil medaile, které jim budou představení připomínat. A aby toho nebylo málo, předala jim pí.Maříková za město ještě dárkové tašky. Byly poděkováním za uspořádání kulturní akce pro naše občany.
Všem divákům i dárcům tak moc děkujeme.
Na vás ostatní se budeme těšit u některého z příštích představení! Třeba hned 25.června ve školní družině při Dni otevřených dveří.

Putování časem

Putování časemLetošní noc ve školní družině se nesla v duchu putování minulostí. Na cestách nás provázela kamarádka korálovka Žofka. Díky nalezení mapy s časovými portály jsme se postupně přenášeli do minulých věků.
Časové brány nás zavedly do prvohor s obrovskými přesličkami, druhohor s nebezpečnými dinosaury, do doby ledové, mezi pravěké lidi doby kamenné i do starověké Číny. Ve středověku jsme si zatančili na dvorních slavnostech a v baroku poznávali, čím se liší tento sloh od gotického. Z amerického Divokého západu jsme si to namířili do Francie v době vlády Ludvíka XIV. - Krále Slunce. Spisovatel Jules Verne byl zvědavý, jakou fantazii mají dnešní děti a horolezec A. Hillary, jakou máme fyzičku. 
Po návratu domů nás však čekala nemilá zpráva. Pán času si vybral cenu za použití mapy. Žofka se za nás obětovala a za trest zkameněla. Kamarádi se ale neopouští. Nezbylo nám tedy nic jiného, než přijít na to, jak Žofku ze zakletí vysvobodit.
Tím ale naše dobrodružství neskončilo. Při následující stezce odvahy jsme museli nejen překonat strach z různých nástrah, ale vyzkoušeli jsme si, jak a čím se kreslilo a psalo během vývoje písma.
A co se stalo s Žofkou. Dvě paní vychovatelky si naštěstí pamatovaly, jak kletbu zlomit. Vše tak dopadlo dobře - jako v pohádce!

Družinový kulturní trojboj

Družinový kulturní trojboj

V rámci celoroční družinové hry "Sběratelé" hledáme každý měsíc jméno jedné slavné osobnosti. Indiciemi byly tentokrát tři soutěže inspirované dovednostmi našeho neznámého.
Vyhlášena byla soutěž pěvecká "Zlatý slavík", výtvarná "Příhody Včelky Máji" a herecká "Družinový bavič". Gratulujeme všem, kdo se nebáli, překonali trému nebo nelenili a výtvarně si zatvořili.

Tipli byste si jméno osobnosti, kterou všechny tyto dovednosti spojují? 


fotografie

Návštěva Městské knihovny v Nové Včelnici

Návštěva Městské knihovny v Nové Včelnici
Některým malým čtenářům je Městská knihovna známá a jsou jejími pravidelnými návštěvníky, někdo sem našel cestu dnes poprvé. Díky pani knihovnici Janě Tušilové a její kolegyni z Kamenice nad Lipou jsme si prohlédli celou knihovnu a její pestrou nabídku. Nejvíce nás samozřejmě zaujala dětská část, kde byla pro děti přichystána detektivní pátračka s obálkami a v nich ukrytými úkoly. Přesvědčili jsme se, že opravdu každý si může najít knížku podle svého gusta a využili jsme i možnosti prolistovat lákavé tituly. Pohádkové znalosti dětí prověřil připravený kvíz a už byl čas se rozloučit. Věřím, že ne na dlouho :-) 

fotografie

Čarodějný rej

Čarodějný rejTrénink není radno podceňovat. Proto se naše čarodějnice a čarodějové sešli ještě před sobotním svátkem a řádně si procvičili všechny dovednosti, které se jim budou hodit nejen u ohně, ale po celý rok. Hlavní náplní byl samozřejmě pořádný taneční rej. Na řadu ale přišlo i prolétávání pavoučími sítěmi, nácvik hrozného šklebu nebo trefování zlých pavouků. A co bylo odměnou za odvahu a odhodlání? No, přeci tradiční občerstvení podávané na čarodějnických sletech - vařené myši, grilovaní pavouci, žížaly obalované v cukru apod. Všichni si moc pošmákli!

Jarní notování

Jarní notování
Páteční odpoledne v družině nerozzářilo jarní sluníčko, ale děti z krojové družiny z Jarošova nad Nežárkou. Tanečním vystoupením prokládaným písničkami a říkadly nám připomněli nedávné sváteční dny a vrátili nás i v čase, abychom si mohli alespoň trochu představit, jak slavili Velikonoce naši předci.
Ke svátkům patří i sváteční oděv a tím byl dříve kroj. K Jarošovu patří Blatský kroj, protože tato obec spadala do oblasti blat, která se táhla až k Třeboni. S tím, jak Blatský kroj vypadá a z jakých částí se skládá, nás seznámila paní vychovatelka Ouhelová se svojí maminkou.
Abychom poznali i mužský kroj, ale také jeden netradiční hudební nástroj, přišel nám na závěr zahrát a zazpívat pravý a nefalšovaný dudák.
Chcete-li si skvělou atmosféru připomenout a zopakovat nebo získat nové zajímavé vědomosti, můžete jako obvykle nakouknout do naší fotogalerie.

Vynášení Smrtky

Vynášení Smrtky
Od Popeleční středy se odpočítává šest týdnů do Velikonoc a každá neděle v této době nese svůj název. Pučálka, Pražná, Kýchavná, Družebná, Smrtná a poslední pak Květná.
Bylo úterý po Smrtné neděli. Zima už měla odplavat po vodě pryč, venku však studeně fučelo a chvílemi chumelilo. Rádi bychom už odhodili tlusté bundy i čepice a těšili se z jarního tepla. Rozhodli jsme se proto vzít věc do vlastních rukou. Vyrobili jsme figurýnu z klacků a sena, oblékli ji a na krk pověsili korále z vyfouknutých vajec. Morana, Morena nebo také Smrtka se mračila na svět a rozhodně se nechtěla své vlády vzdát. Přesto jsme ji donesli k říčce Kamenici, odstrojili ji, zápálili a poslali po vodě pryč. 
Smrtka je vlastně symbolem zimy a věříme, že jejím odchodem ze Včelnice zmizí všechno špatné včetně studeného počasí. 

fotografie

Noc s Andersenem - spaní v knihovně

Noc s Andersenem - spaní v knihovně
Byl pátek 1.dubna navečer a parta dětí se právě vydala do školy. Ne, není to apríl. Na rameni měly místo aktovky tašku s věcmi na přespání a něco dobrého na zub. Začíná Noc s Andersenem a my PŘENOCUJEME VE ŠKOLE! Úvodem si vypůjčím začátek Andersenovy pohádky "Sněhová královna": "Tak tedy poslouchejte, pohádka začíná. Až si ji povíme celou, budeme vědět víc, než víme teď." 
Celým večerem nás provázel Deník s množstvím příběhů H.Ch. Andersena, kvízů a her. Postupně odhaloval svá tajemství a jeho stránky se začaly plnit osobními dojmy, vzkazy i obrázky. Pohádka "Císařovy nové šaty" byla inspirací k velké ponožkové bitvě i hostině nad čokoládou. Zamlsat si mohl ale jen ten, komu padla na kostce šestka, kvapně si vzal čepici, příbor a hodoval, než padlo vytoužené číslo dalšímu mlsounovi... Aby nezůstal nikdo hlady, uvařili jsme si špagety a společně povečeřeli. 
"Špagety, špagety, špagety" se jmenovala i následující hra, ve které jste museli odhalit zákeřného vraha dřív, než bylo po vás. K pohádkám nás vrátil filmový snímek ze střech paláce Lucerna a okolních domů v Praze "Pastýřka a kominíček." Při poslechu "Ošklivého káčátka" jsme se stali ilustrátory a že je něco dobrého na každém z nás odhalilo psaní vzkazů v potemnělé družině. Tak, jako ve tmě zářily svícínky a světla baterek, psali jsme druhým, co si na nich vážíme i když to někdy neřekneme a zůstává to skryté. 
Venku zatím začal padat sníh a při četbě příběhu "Děvčátko se sirkami" nás záblo stejně, jako holčičku v pohádce. Zářící svíčka nás sice nezahřála, ale mohli jsme díky ní každý z nás spálit strach napsaný na kusu papíru. Jak strachy shořely, snad i zmizely. 
Před půlnocí začala noční stezka po celé škole. Všude se zhaslo a na chodbách se míhala pouze světla baterek. Kdo by šel v tu dobu okolo budovy, asi by se lekl, že tu řádí banda zlodějů. Díky odrazkám se podařilo vypátrat veškeré indicie k tajence a zjistit zajímavost, že Andersen sbíral květiny. 
Bylo už 2.dubna, když se koberec v knihovně zaplnil karimatkami a do spacáků vlezli první nocležníci. Kdo chtěl, vzal kuličku hrachu aby zjistil, jak se spalo "Princezně na hrášku." Komu se ještě dost neklížila víčka, mohl shlédnout část pohádky "Sněhová královna." 
Probudilo nás školní zvonění v půl osmé. Díky maminkám jsme měli k snídani báječnou hostinu a postupně se vydali domů dospat, co jsme v noci nestihli. 
A co by závěrem vzkázali účastníci každému, kdo by se měl chuť příští rok přidat? Vezměte si baterku, připravte se, že půjdete spát dlouho a raději se naspěte do zásoby :-) 

fotografie

Dárky pro děti z Ukrajiny

Dárky pro děti z UkrajinyVálka děsí dospělé a také v dětech probouzí pocity strachu, lítosti i naštvání. Moc dobře vnímají, co se kolem nich děje a k tomu pracuje na plné obrátky jejich bujná fantazie. Společně o dění kolem nás mluvíme, nasloucháme si a vysvětlujeme. Když se ve školní jídelně objevili uprchlíci z Ukrajiny, neváhaly se některé děti podělit o své hračky a přinesly malým kamarádům z ciziny drobné dárečky.

Jsem opravdu hrdá na to, jak se někteří umí zachovat. DĚKUJEME

U hasičů

U hasičů
Říká se: Březen, za klamna vlezem. My jsme však s družinou vyrazili na návštěvu a ne ledajakou. Přímo do hasičské zbrojnice! Měli jsme možnost prohlédnout si zázemí Sboru dobrovolných hasičů v Nové Včelnici. Viděli jsme šatny se speciálními obleky, tři hasičská auta s jejich vybavením i automatizovaný externí defibrilátor (AED). Právě ten vám může zachránit život, pokud se hasiči dostaví k nehodě dřív než záchranka. 
Prostornou klubovnu v patře zdobí řady blýskavých pohárů ze soutěží mladých hasičů. Kdo z dětí by měl chuť se k partě mladých hasičů přidat, stačí dorazit na jejich středeční schůzku v 16 hodin. 
Děkujeme za vstřícné přijetí a ukázku celé řady vybavení a výzbroje, které dokáží v rukou dobrovolných hasičů zachraňovat nejen náš majetek, ale i život. 
fotografie

Pečeme masopustní koblihy

Pečeme masopustní koblihy
Na masopustní úterý se ve škole děla kouzla. Po chodbách se linula úžasná sladká vůně a lákala všechny kolemjdoucí zjistit, co se děje v naší kuchyňce. Na plechu tam zářily zlatavé koblížky s marmeládou a jakoby říkaly: Než mě sníš, zazpívám ti jednu písničku. Já koblížek, koblížek, na vále kynutý, v troubě upečený, do družinky nesený, uklizečce jsem utekl, školníkovi jsem utekl... Nám však neutekl ani jeden! Jemná chuť se rozplynula na jazyku jako vánek a bylo po sladkých dobrotách. Zazvonil zvonec a koblížkům byl konec.
fotografie

Karneval

KarnevalJen co se zavřely učebnice a zazvonilo na konec školy, začalo v družině karnevalové dovádění. Přišli princezny i rytíři, indián, policista i výpravčí, kouzelnice, tanečnice, potapěč i tučňák s kočičkou a mnoho dalších krásných, petrobarevných masek. Společně jsme si užili odpoledne plné tance, her a soutěží. Nechyběla židličková, přenášení lentilek pomocí brčka nebo jsme si pomocí namotávání provázku na tužku přitáhli auto s naloženou odměnou. I když se škola otřásala v základech, zůstala stát a my se těšíme na další veselou akci! fotografie
Divadelní představení mají v době současných omezení velmi těžkou pozici. Ne jinak tomu bylo i s naším divadlem "O stromku v parku." Vánočně laděný příběh o smrčku, který si ze všeho nejvíce přál udělat na Štědrý den někomu radost, si přesto našel cestu k obecenstvu. Přivítali jsme možnost pozvat do družiny rodiče, přátele dětí z domova i ze školy a družinové kamarády. Mladí herci odehráli hned dvě představení a odměnou jim byl zasloužený potlesk diváků z plně obsazeného hlediště.
Ze zákulisí vám můžeme prozradit, že se brzy začne chystat nové, tentokráte pohádkové divadlo. 

fotografie

Momentky ze školní družiny za listopad, prosinec a leden

Momentky ze školní družiny za listopad, prosinec a leden
Letošní zima byla na sněhovou nadílku trochu skoupá. Pokud to počasí dovolilo, vytáhli jsme boby a užívali si sněhových her a radovánek. Mnohem častěji nám však pod podrážkami bot čvachtalo bláto a proto jsme se naplno věnovali činnostem v naší družině. Díky zručným šikulům zdobí školu i družinu veselí sněhuláci, tučňáci, tři králové a spousta dalších obrázků. Kdo upřednostňuje klidnější prostředí a rád se ponoří do knihy, uvelebil se ve školní knihovně, kam se čtenáři z čtenářského klubu pravidelně chodíme. Aby tělo nezahálelo, navštívili jsme i školní tělocvičnu. Děti si vyzkoušely, jaké je to hrát s florbalovou hokejkou a věříme, že dojde ještě na pěknou řádku zápasů. Ve volných chvílích kluci staví ze stavebnic farmy, stroje, ale i rytířskou zbroj, děvčata nejraději barvami kreslí pestré obrázky a kdybych psala, kolik stolních a deskových her jsme odehráli, řádky by mi nestačily. Závěrem prozradím, že v celoroční hře "Sběratelé" máme už na kontě pět osobností, které se nám podařio odhalit. Sběratelská karta se už z poloviny zaplnila zaslouženými medailemi. 

fotografie

Potkali se u Betléma - divadlo Chůdadlo

Potkali se u Betléma - divadlo Chůdadlo
V předvánočním čase k nám do školy zavítali dva andělé. Na vysokých chůdách a s písničkou jsme díky nim vyposlechli, co se tehdá událo ve městě Betlémě a jak nelehký úkol byl andělům svěřený. Vždyť měli vybrat krásnou, zdravou a čistou matku pro Ježíška! Nakonec ji mezi mnoha ostatními Mariemi nalezli a předali jí důležité poselství. Nad našimi hlavami tak mohla zazářit kometa a ukázat všem lidem, kam se mají vydat. Rozhodně na další vystoupení divadla Chůdadlo!

fotografie

Divadlo "O stromku v parku" a "Živý Betlém"

Divadlo
I letos ovlivňují adventní dobu vládní opatření proti šíření covidu a mnoho plánovaných akcí muselo být zrušeno. Ne jinak tomu bylo i v případě setkání  na akci Česko zpívá koledy, kde jsme s dětmi z družiny chtěli oživit Betlém, proložit koledy zimními verši a potěšit diváky příběhem "O stromku v parku". Malí herci se přesto nevzdali a přestaví se ve škole svým spolužákům.
Velmi milé překvapení přichystali dětem zastupitelé města Nová Včelnice. Odměnili snahu každého z účastníků dárečky a my všichni jim za to ze srdce děkujeme. 

fotografie

Návštěva výstavy ZUŠ Allegro v Kostele v Nové Včelnici

Návštěva výstavy ZUŠ Allegro v Kostele v Nové Včelnici
V Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Nové Včelnici pořádala ZUŠ Allegro vánoční výstavu svých žáků. Děkujeme paní Zdeňce Jůnové za možnost její návštěvy a shlédnutí nejrůznějších výtvarných děl malých mistrů.  

fotografie

Čertoviny

Čertoviny
V úterý 7.12. se družina se otřásala v základech. Řádila tady totiž spousa rozpustilých čertů a čertic! Svou návštěvou nás postilo i několik andělů. Společně prokazovali svou zdatnost při tanci, podlézání pekelné tyče, kradení chlupů, čertovské židličkové, vyplazování jazyků i vytváření pekelně čertovkého šklebu. Každý si vysloužil čertovké vysvědčení s vyznamenáním. Byly na něm totiž ty nejlepší čertovké známky - samé 5!!!

fotografie

Cesta ke krmelci - staráme se o lesní zvířata

Cesta ke krmelci - staráme se o lesní zvířata
Sběratelé kaštanů se opravdu snažili a v družině naplnili neuvěřitelné 3 a půl pytle! Když jsme přemýšleli, komu je nabídneme, přišel pan Biernat s nabídkou, kterou jsme s radostí přijali. Můžeme se s dětmi starat o svěřený krmelec nedaleko školy a zásobovat zvířata nejrůznějšími pamlsky. Jaké to jsou nám řekl přímo náš pan školník. A nejen to - doprovodil nás až ke krmelci a pro ty, kteří měli uši nastražené, měl spoustu zajímavostí ze života volně žijících zvířat. 
S dětmi budeme pravidelně krmelec zásobovat, proto pokud máte doma starší jablko, mrkev nebo nasušený neplesnivý chleba, nevyhazujte to, ale pošlete do družiny a s dětmi vše doneseme k lesní hostině. Děkujeme a pokud budete mít chuť, vydejte se společně ke krmelci ve volné chvíli. Děti Vám jistě cestu ukáží.  

fotografie

Záložky do knih dorazily ze Slovenska

Záložky do knih dorazily ze Slovenska
Záložky ze Základní školy Konská v Rajeckých Teplicích na Slovensku jsou opravdu pestré a mnohé se již zabydlely v knihách našich čtenářů. Podle korespondence s tamní školou sklidily úspěch i výrobky dětí z družiny v Nové Včelnici:  

"Dobrý deň, ďakujeme aj my. Nám záložky prišli asi pred 3 týždňami. Žiaci sa im veľmi potešili a páčili sa im. Prajeme
 Vám úspešný školský rok a veľa zdravia, nech Vás choroba obchádza."

Poděkování přišlo i od organizátorů akce:
"Vazeni a vzacni priatelia, dovolte mi, aby som sa Vam co najsrdecnejsie podakovala za aktivnu ucast v ramci 12. rocnika cesko-slovenskeho projektu ZALOZKA DO KNIHY SPAJA SKOLY / ZALOZKA DO KNIHY SPOJUJE SKOLY.
Z celeho srdca dakujem Vasim ziakom a ziackam za uzasnu pracu pocas celej realizacie projektu, za krasne zalozky i srdecne upevnovanie priatelstva so svojimi rovesnikmi z pridelenych ceskych a slovenskych partnerskych skol.

VSEOBECNA INFORMACIA : Do projektu sa prihlasilo 934 zakladnych skol a osemrocnych gymnanzii s celkovym poctom 107 234 ziakov (z toho SR: 709 skol/84 338 ziakov, CR: 225/22 896 ziakov)."

fotografie

Na svatého Martina voní celá družina

Na svatého Martina voní celá družina
Svatý Martin nepřijel tento rok na bílém koni, ale v naší družině přesto sněžilo. Vrstva běloučkého cukru přikryla voňavé svatomartinské rohlíčky, které se rozplynuly na jazyku dříve než vločka na dlani. Bílou barvou zážila i jemná  peříčka při výrobě svatomartinských hus. 
Po vzoru svatého Martina, který se rozdělil se žebrákem o svůj plášť, dělíme si i my o recept na Martinské rohlíčky.
Suroviny: 450g hladké mouky, 250g másla, 4 žloutky, 150ml smetany (30%), 2 lžíce mouč.cukru, špetka soli, vejce na potření, mouč.cukr na zdobení a nezapomeňte přidat spoustu dětské šikovnosti. 
Vypracujeme nelepivé těsto, zabalíme do folie a necháme odpočinout v ledničce. Rozdělíme na 5 dílů, každý rozválíme dokulata a nakrájíme na 6 trojúhelníků. Plníme ořechovou nebo jinou náplní, zarolujeme, potřeme vajíčkem a pečeme. 
Dobrou chuť!

fotografie

Momentky ze školní družiny za září a říjen

Momentky ze školní družiny za září a říjen
Ve školní družině si hlavně hrajeme a užíváme volného času se svými kamarády. Při mnoha aktivitách se nenápadně dozvídáme i spoustu zajímavostí ze světa kolem nás. V září jsme se zaměřili na naši družinovou partu a poznávání škloního prostředí. Jelikož se z nás stali sběratelé medailí se slavnými osobnostmi, čekalo na nás nejedno detektivní pátrání po indiciích vedoucích k uhodnutí významného člověka. V září jsme krom jiného pokusem zkoumali dvacetikorunu s vyobrazením Sv. Václava a vyrobili si Svatováclavskou korunu. Říjen patřil tématu Nové Včelnice a slavnou osobností ma medaili je herec narozený právě zde. Zahrál si v pohádce Tři veteráni a má pamětní desku na domě ve Smetanově ulici. Znáte ho také?  

fotografie

Záložka do knihy spojuje školy - výměna záložek se školáky ze Slovenska

Záložka do knihy spojuje školy - výměna záložek se školáky ze Slovenska

Se školní družinou jsme se zapojili do 12. ročníku česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spojuje školy.“ Letošním tématem byl Okouzlující svět knižních příběhů. Pro motivaci jsme se vydali do školní knihovny a hlavně do své fantazie! Tu mají děti opravdu bohatou a díky tomu vznikla spousta pestrých záložek. K dokonalosti jsme přidali ještě vlněné třapečky s korálky, všechny záložky jsme zabalili do krabice, napsali adresu a odnesli na poštu. Balík poputuje do Základní školy Konská v Rajeckých Teplicích. Věříme, že naše výrobky udělají kamarádům na Slovensku radost a těšíme se, jaké záložky přijdou od nich.  

fotografie

Zvířecí kamarádi přímo v naší družině

Zvířecí kamarádi přímo v naší družině
Ve středu 13.10.2021 k nám zavítali se svými zvířecími kamarády manželé Hořákovi za záchranné stanice IKAROS. Stanice má působiště v překrásné lokalitě Křemešnicka na Vysočině. Jejím cílem pomáhat nalezeným zvířatům z volné přírody, které se ocitnou v nouzi (např. při poranění). Pokud se je podaří zachránit, vypouští se zpět do volné přírody.
Zároveň se v jejich péči nachází nepřeberné množství maličkatých i větších často chráněných zvířat. Některá z nich zavítala přímo do naší družiny a my se s nimi mohli blíže seznámit. Svou velikostí i syčením nás překvapil šváb madagaskarský. Toník a Jiřík jsou jména chameleonů pardálích, kterým se líbily hlavně děti s výraznými brýlemi. Chameleona si nemůžete pohladit, ale někteří si ho nechali lézt po natažených rukou. Svou premiéru s vystoupením před obecenstvem měl Alibaba – káně harisova. Zvládl to na jedničku a dravce vystřídal roztomilý ježek africký bělobřichý. Pichlavá kulička nám nakonec ukázala, co skrývá pod spoustou bodlinek. Největší úspěch sklidila Borůvka – činčila jihoamerická a mnozí se nezalekli ani Lucinky - užovky tenkoocasé. Díky poutavému vyprávění jsme se dozvěděli plno zajímavostí ze světa zvířat a už nyní se těšíme na další návštěvu.  


Šváb madagaskarský syčící
nebo jen syčící šváb je známý jako obří šváb. Tento hmyz je původem z Madagaskaru. Dorůstá délky až 7,5 cm a jsou jedním z největších druhů švábů na světě. Šváb syčí při vyrušení nebo při hrozbě. Tento zvuk vylučuje tím, že vypouští vzduch ze štěrbin na břiše. Madagaskarský šváb je všežravec a dožívá se i 5 let.

Chameleon pardálí je jedním z největších druhů chameleonů. Obývá Madagaskar a jeho přilehlé ostrovy. Chameleon pardálí se živí zejména hmyzem, jako zpestření jídelníčku lze v malém množství občas přidat listy, případně i květy rostlin (pampeliška, jetel) a kousky ovoce.  Při chovu v zajetí se dožívá 5-7 let.

Káně Harrisova „okřídlený vlk“ pochází původně z Jižní Ameriky. Loví divoké králíky a využívá se při biologické ochraně převážně na letištích a ve městech. Tím, že se prolétne nad tímto prostorem, odhání ostatní ptactvo, aby se nedostalo například do motoru letadel.

Ježek bělobřichý není to stejné zvířátko, jaké známe z naší přírody. Žije nočním životem a je to samotář. Chov ježka bělobřichého je spojen se značnou zodpovědností. Ujistěte se proto ještě před pořízením ježka, zda pichlavému mazlíčkovi můžete věnovat dostatek času, péče, peněz a prostoru.

Činčila jihoamerická, roztomilý malý hlodavec, který byl ve volné přírodě už téměř vyhuben. V současné době stále častěji zastává roli domácího mazlíčka. Co by nám řekla? „Nepatřím sice mezi příznivce mazlení, ale pohladit se od tebe nechám. A víš ty co? Miluju běhání a skotačení. Energie mám na rozdávání, proto potřebuji každý den minimálně hodinu blbnout mimo klec.“

Užovka tenkoocasá pochází z Jihovýchodní Asie a dorůstá do délky  150-250 cm. Barva se může často lišit - od olivově zelené přes zlatohnědou až po sytě žlutou, zpravidla s tmavými skvrnami. Jsou to poměrně nenároční hadi vhodní i pro začínající teraristy, navíc je lze do značné míry ochočit.

fotografie

Vláčky, kam se podíváš

Vláčky, kam se podíváš
Tak by se dal shrnout výlet školní družiny do Jindřichova Hradce, který jsme absolvovali ve dvou skupinách 19. a 20. října. Aktovky zůstaly toho odpoledne ve třídách a cesta ze školy nevedla domů, ale na vlakové nádraží. Netrvalo dlouho a pan průvodčí už nás vítal ve vagónku Jindřichohradecké úzkokolejky. Podzim za okny se předváděl v pestrých barvách a slunce nás doprovázelo až k našemu cíli – Staré radnici v Jindřichově Hradci. Právě tady jsme si mohli prohlédnout nádherné modelové kolejiště, kde se proháněly vláčky skrz tunely i po mostech přes řeku, po které zrovna pluli vodáci. Děti mohly skrze tlačítka rozpohybovat čápa na komíně, vrtulník, zahradníka s konví a dokonce i otevřít dveře malé kadibudky. Část expozice se věnuje i Jindřichohradeckým úzkokolejkám a díky maketě ovládacího pultu z lokomotivy se z dětí rázem stali strojvedoucí řídící vlak. Plni zážitků jsme nakonec zamířili do cukrárny, kde náš výlet dostal pomyslnou třešničku na dort. Cestou zpět na nádraží jsme sice museli přidat do kroku, ale vše jsme stihli a „ponorkou“ se dokolébali do náručí svých rodičů.

fotografie

Tajuplné odpoledne

Tajuplné odpoledneKaždý, kdo navštívil v rámci akce Noc kostelů i náš novovčelnický kostel, pak nám dá určitě za pravdu, že i tady je možné najít spoustu zajímavostí. Jedno zářijové odpoledne se o tom totiž přesvědčila i naše družinová parta.
Nejprve jsme se z vyprávění dozvěděli něco o jeho vzniku a historii a pak už došlo na zmíněné tajemno. Víte, jak rozeznít krásné varhany bez elektriky? A co se skrývá ve zdi za oltářem? Už jste někdy nahlédli panu faráři tak trochu do soukromí? A což teprve překonat strach nebo vyzkoušet svoji fyzičku při výstupu na věž, kde můžete vlastnoručním poklepem rozezpívat zvon, který nás provází každým dnem?
Tak co? Taky jste zvědaví? Pak vám návštěvu včelnické památky můžeme jen vřele doporučit. A v případě, že si díky panu Štanglovi budete moci ještě za odměnu opéct nejrůznější dobroty na ohýnku ve farské zahradě, pak voláme: "Hurá do kostela!"

Pohádkové odpoledne

Jak to tak vypadá, ani letošní rok nebude zrovna pohádkový. My se ale nenechali odradit ani nutností nepříjemných roušek a dokud to šlo, udělali jsme si alespoň pohádkové odpoledne. S dětmi první a druhé třídy jsme se vydali na pozvání pani knihovnice na návštěvu dětského oddělení knihovny v Kamenici nad Lipou. Už samotná jízda vláčkem naší úzkokolejky byla pro některé děti zážitkem, protože jsou zvyklé jezdit především s rodiči autem. Ani samotnou Kamenici mnohé děti neznaly, takže cestou z nádraží prozkoumaly její různá zákoutí. V knihovně nás paní knihovnice seznámila se spoustou známých večerníčkových i ostatních pohádek, ale i s dalšími, které byly pro děti nové. Děti si i zasoutěžily o drobné odměny, takže neodjely s prázdnou. Pro všechny bylo překvapením, že největším znalcem pohádek byl prvňáček Olík, který ještě číst neumí. Odměnu by si tak určitě zasloužili i jeho rodiče. Jediné, co jsme nestihli díky zpoždění prvního vláčku, byla návštěva zámeckého parku. Abychom si prohlédli památnou lípu, budeme si asi muset někdy v budoucnu výlet zopakovat.

Masopustní veselí ve školní družině

Masopustní veselí ve školní družiněMasopust ve školní družině byl plný taškařic a veselí. Již tradičně jsme připravili  maškarní karneval - letos v pirátském duchu.
Dovednosti námořníků musely děti prokázat v přetahování lana, v potápění a při hledání pokladu. 
Na masopusní úterý ( s ohledem na jarní prázdniny s týdenním předstihem)  jsme neopomněli upéct masopustní koblihy. Děvčata z kroužku vaření jich upekla pro své kamarády 60. A jak chutnaly? No přece výborně!

Pirátská výprava za pokladem

Pirátská výprava za poklademZačátkem letošního roku se nám v družině objevil dopis od kapitánky Francis Drake, že hledá posádku na dlouhou a nebezpečnou plavbu. Statečných jedinců, kteří se rozhodli s kapitánkou setkat, se našlo dost. Když se však kapitánka objevila, museli někteří ještě přeci jen sebrat trochu odvahy navíc. Zjistili totiž, že se ocitli mezi piráty. Na přijaté členy posádky hned čekal nelehký úkol. V kasinu museli přelstít Černého Petra a vyhrát v ruletě co nejvíce peněz. Ty byly potřeba k zakoupení nové lodi, která už na ně čekala v Tureckém přístavu Marmaris. Potom museli piráti na trhu zakoupit zásoby správných potravin a dalších věcí, které by se mohly při výpravě hodit. Nakonec museli vyluštit nápovědu, kterou získala kapitánka a zjistit, že první cesta povede na ostrov Rhodos. Pak už zbývalo se jen nalodit a vyplout vstříc dobrodružství.
Druhá nápověda uloupená maltézským rytířům byla bohužel psaná italsky, a tak nezbývalo, než si na svoji stranu získat bohyni moudrosti Athénu a požádat ji o pomoc. Piráti se tedy rozhodli opravit jí chrám v Lindosu. Athéně se ještě nedostavěný chrám tak líbil, že jim pomohla nápovědu přeložit. Ta je však zavedla jen k další. Teprve ta jim sdělila, že další cíl cesty se dozví v Robinsonu.  Jste zvědaví, co jsme tam zjistili a jak bude naše další plavba pokračovat? Potom sledujte v naší fotogalerii odkaz "Pirátská výprava za pokladem".

Jak šli zajíci do Betléma

Jak šli zajíci do BetlémaLetošní rozhodnutí dramatického kroužku předvést hru v předvánočním čase, nebylo vůbec jednoduché. Jak sám název napovídá,  příběh by se však ani do jiné doby nehodil. Nacvičit představení za necelé tři měsíce s převážnou většinou prvňáčků a druháků a k tomu připravit vše potřebné od kostýmů až po kulisy, to dalo opravdu spoustu práce. Nám i hercům se ale vyplatila.
Nejprve jsme představení odehráli pro širokou veřejnost v místním kostele a po té herci v rámci akce Česko zpívá koledy vytvořili živý betlém. Další týden pak mohli vystoupení shlédnout především spolužáci a rodiče na předvánočním setkání ve škole. Největší odměnou pro nás všechny je, že obě představení byla takzvaně vyprodána. Za to všem přítomným divákům moc děkujeme.

Koulelo se, koulelo...

Koulelo se, koulelo...Ano i u nás se koulelo. Ale nebylo to jablíčko, přestože by se to k podzimu hodilo. My jsme se opět vypravili zakoulet si do místní kuželny. Některé děti si to zopakovaly a pro jiné to bylo seznámení s novým a pro ně netradičním sportem. Všechny koulení opravdu bavilo, tak je možné, že se kuželkářům i rozšíří řady o další závodníky. Naše návštěva by se nemohla samozřejmě uskutečnit bez ochoty pana Bruse a jeho kolegy, takže nám ještě zbývá poděkovat za jejich spolupráci.

Putovní sklářská dílna ve školní družině

Putovní sklářská dílna ve školní družiněŠkoní rok 2019/20 jsme zahájili zajímavou akcí - tzv. sklářením. Děti si vyzkoušely práci s roztaveným sklem. Viděly, jak sklo při vysoké teplotě taje, mění svou barvu a chladnutím tvrdne a barvu získává. Pod odborným vedením si vyrobily korálky vhodné jako ozdoba na krk nebo malý dárek pro své blízké. 
Pro velký zájem akci zopakujeme v pondělí 16.9.2019 od 13.00 do 16.00 hodin.

KONTAKTY ŠD

Aktuality školy

Vedoucí vychovatelka:
Ouhelová Zdenka
Kontakt: 601 553 084
ouhelovazdenka@zsnovavcelnice.cz
--------------------------------
Jakešová Zdeňka
Kontakt: Jakesovazdenka@zsnovavcelnice.cz
.........................................
Šindelářová Jaroslava
Kontakt: sindelarovajaroslava@zsnovavcelnice.cz

Naše škola

  • image 143
  • image 142
  • image 141
  • image 140
  • image 139
  • image 138
  • image 137
  • image 136
  • image 135
TOPlist



Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Domů ZŠ Nová Včelnice

Created by © 2015 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy