logotyp
Login

Aktuality

Cesta ke krmelci - staráme se o lesní zvířata

Cesta ke krmelci - staráme se o lesní zvířata
Sběratelé kaštanů se opravdu snažili a v družině naplnili neuvěřitelné 3 a půl pytle! Když jsme přemýšleli, komu je nabídneme, přišel pan Biernat s nabídkou, kterou jsme s radostí přijali. Můžeme se s dětmi starat o svěřený krmelec nedaleko školy a zásobovat zvířata nejrůznějšími pamlsky. Jaké to jsou nám řekl přímo náš pan školník. A nejen to - doprovodil nás až ke krmelci a pro ty, kteří měli uši nastražené, měl spoustu zajímavostí ze života volně žijících zvířat. 
S dětmi budeme pravidelně krmelec zásobovat, proto pokud máte doma starší jablko, mrkev nebo nasušený neplesnivý chleba, nevyhazujte to, ale pošlete do družiny a s dětmi vše doneseme k lesní hostině. Děkujeme a pokud budete mít chuť, vydejte se společně ke krmelci ve volné chvíli. Děti Vám jistě cestu ukáží.  

fotografie

Záložky do knih dorazily ze Slovenska

Záložky do knih dorazily ze Slovenska
Záložky ze Základní školy Konská v Rajeckých Teplicích na Slovensku jsou opravdu pestré a mnohé se již zabydlely v knihách našich čtenářů. Podle korespondence s tamní školou sklidily úspěch i výrobky dětí z družiny v Nové Včelnici:  

"Dobrý deň, ďakujeme aj my. Nám záložky prišli asi pred 3 týždňami. Žiaci sa im veľmi potešili a páčili sa im. Prajeme
 Vám úspešný školský rok a veľa zdravia, nech Vás choroba obchádza."

Poděkování přišlo i od organizátorů akce:
"Vazeni a vzacni priatelia, dovolte mi, aby som sa Vam co najsrdecnejsie podakovala za aktivnu ucast v ramci 12. rocnika cesko-slovenskeho projektu ZALOZKA DO KNIHY SPAJA SKOLY / ZALOZKA DO KNIHY SPOJUJE SKOLY.
Z celeho srdca dakujem Vasim ziakom a ziackam za uzasnu pracu pocas celej realizacie projektu, za krasne zalozky i srdecne upevnovanie priatelstva so svojimi rovesnikmi z pridelenych ceskych a slovenskych partnerskych skol.

VSEOBECNA INFORMACIA : Do projektu sa prihlasilo 934 zakladnych skol a osemrocnych gymnanzii s celkovym poctom 107 234 ziakov (z toho SR: 709 skol/84 338 ziakov, CR: 225/22 896 ziakov)."

fotografie

Na svatého Martina voní celá družina

Na svatého Martina voní celá družina
Svatý Martin nepřijel tento rok na bílém koni, ale v naší družině přesto sněžilo. Vrstva běloučkého cukru přikryla voňavé svatomartinské rohlíčky, které se rozplynuly na jazyku dříve než vločka na dlani. Bílou barvou zážila i jemná  peříčka při výrobě svatomartinských hus. 
Po vzoru svatého Martina, který se rozdělil se žebrákem o svůj plášť, dělíme si i my o recept na Martinské rohlíčky.
Suroviny: 450g hladké mouky, 250g másla, 4 žloutky, 150ml smetany (30%), 2 lžíce mouč.cukru, špetka soli, vejce na potření, mouč.cukr na zdobení a nezapomeňte přidat spoustu dětské šikovnosti. 
Vypracujeme nelepivé těsto, zabalíme do folie a necháme odpočinout v ledničce. Rozdělíme na 5 dílů, každý rozválíme dokulata a nakrájíme na 6 trojúhelníků. Plníme ořechovou nebo jinou náplní, zarolujeme, potřeme vajíčkem a pečeme. 
Dobrou chuť!

fotografie

Momentky ze školní družiny za září a říjen

Momentky ze školní družiny za září a říjen
Ve školní družině si hlavně hrajeme a užíváme volného času se svými kamarády. Při mnoha aktivitách se nenápadně dozvídáme i spoustu zajímavostí ze světa kolem nás. V září jsme se zaměřili na naši družinovou partu a poznávání škloního prostředí. Jelikož se z nás stali sběratelé medailí se slavnými osobnostmi, čekalo na nás nejedno detektivní pátrání po indiciích vedoucích k uhodnutí významného člověka. V září jsme krom jiného pokusem zkoumali dvacetikorunu s vyobrazením Sv. Václava a vyrobili si Svatováclavskou korunu. Říjen patřil tématu Nové Včelnice a slavnou osobností ma medaili je herec narozený právě zde. Zahrál si v pohádce Tři veteráni a má pamětní desku na domě ve Smetanově ulici. Znáte ho také?  

fotografie

Záložka do knihy spojuje školy - výměna záložek se školáky ze Slovenska

Záložka do knihy spojuje školy - výměna záložek se školáky ze Slovenska

Se školní družinou jsme se zapojili do 12. ročníku česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spojuje školy.“ Letošním tématem byl Okouzlující svět knižních příběhů. Pro motivaci jsme se vydali do školní knihovny a hlavně do své fantazie! Tu mají děti opravdu bohatou a díky tomu vznikla spousta pestrých záložek. K dokonalosti jsme přidali ještě vlněné třapečky s korálky, všechny záložky jsme zabalili do krabice, napsali adresu a odnesli na poštu. Balík poputuje do Základní školy Konská v Rajeckých Teplicích. Věříme, že naše výrobky udělají kamarádům na Slovensku radost a těšíme se, jaké záložky přijdou od nich.  

fotografie

Zvířecí kamarádi přímo v naší družině

Zvířecí kamarádi přímo v naší družině
Ve středu 13.10.2021 k nám zavítali se svými zvířecími kamarády manželé Hořákovi za záchranné stanice IKAROS. Stanice má působiště v překrásné lokalitě Křemešnicka na Vysočině. Jejím cílem pomáhat nalezeným zvířatům z volné přírody, které se ocitnou v nouzi (např. při poranění). Pokud se je podaří zachránit, vypouští se zpět do volné přírody.
Zároveň se v jejich péči nachází nepřeberné množství maličkatých i větších často chráněných zvířat. Některá z nich zavítala přímo do naší družiny a my se s nimi mohli blíže seznámit. Svou velikostí i syčením nás překvapil šváb madagaskarský. Toník a Jiřík jsou jména chameleonů pardálích, kterým se líbily hlavně děti s výraznými brýlemi. Chameleona si nemůžete pohladit, ale někteří si ho nechali lézt po natažených rukou. Svou premiéru s vystoupením před obecenstvem měl Alibaba – káně harisova. Zvládl to na jedničku a dravce vystřídal roztomilý ježek africký bělobřichý. Pichlavá kulička nám nakonec ukázala, co skrývá pod spoustou bodlinek. Největší úspěch sklidila Borůvka – činčila jihoamerická a mnozí se nezalekli ani Lucinky - užovky tenkoocasé. Díky poutavému vyprávění jsme se dozvěděli plno zajímavostí ze světa zvířat a už nyní se těšíme na další návštěvu.  


Šváb madagaskarský syčící
nebo jen syčící šváb je známý jako obří šváb. Tento hmyz je původem z Madagaskaru. Dorůstá délky až 7,5 cm a jsou jedním z největších druhů švábů na světě. Šváb syčí při vyrušení nebo při hrozbě. Tento zvuk vylučuje tím, že vypouští vzduch ze štěrbin na břiše. Madagaskarský šváb je všežravec a dožívá se i 5 let.

Chameleon pardálí je jedním z největších druhů chameleonů. Obývá Madagaskar a jeho přilehlé ostrovy. Chameleon pardálí se živí zejména hmyzem, jako zpestření jídelníčku lze v malém množství občas přidat listy, případně i květy rostlin (pampeliška, jetel) a kousky ovoce.  Při chovu v zajetí se dožívá 5-7 let.

Káně Harrisova „okřídlený vlk“ pochází původně z Jižní Ameriky. Loví divoké králíky a využívá se při biologické ochraně převážně na letištích a ve městech. Tím, že se prolétne nad tímto prostorem, odhání ostatní ptactvo, aby se nedostalo například do motoru letadel.

Ježek bělobřichý není to stejné zvířátko, jaké známe z naší přírody. Žije nočním životem a je to samotář. Chov ježka bělobřichého je spojen se značnou zodpovědností. Ujistěte se proto ještě před pořízením ježka, zda pichlavému mazlíčkovi můžete věnovat dostatek času, péče, peněz a prostoru.

Činčila jihoamerická, roztomilý malý hlodavec, který byl ve volné přírodě už téměř vyhuben. V současné době stále častěji zastává roli domácího mazlíčka. Co by nám řekla? „Nepatřím sice mezi příznivce mazlení, ale pohladit se od tebe nechám. A víš ty co? Miluju běhání a skotačení. Energie mám na rozdávání, proto potřebuji každý den minimálně hodinu blbnout mimo klec.“

Užovka tenkoocasá pochází z Jihovýchodní Asie a dorůstá do délky  150-250 cm. Barva se může často lišit - od olivově zelené přes zlatohnědou až po sytě žlutou, zpravidla s tmavými skvrnami. Jsou to poměrně nenároční hadi vhodní i pro začínající teraristy, navíc je lze do značné míry ochočit.

fotografie

Vláčky, kam se podíváš

Vláčky, kam se podíváš
Tak by se dal shrnout výlet školní družiny do Jindřichova Hradce, který jsme absolvovali ve dvou skupinách 19. a 20. října. Aktovky zůstaly toho odpoledne ve třídách a cesta ze školy nevedla domů, ale na vlakové nádraží. Netrvalo dlouho a pan průvodčí už nás vítal ve vagónku Jindřichohradecké úzkokolejky. Podzim za okny se předváděl v pestrých barvách a slunce nás doprovázelo až k našemu cíli – Staré radnici v Jindřichově Hradci. Právě tady jsme si mohli prohlédnout nádherné modelové kolejiště, kde se proháněly vláčky skrz tunely i po mostech přes řeku, po které zrovna pluli vodáci. Děti mohly skrze tlačítka rozpohybovat čápa na komíně, vrtulník, zahradníka s konví a dokonce i otevřít dveře malé kadibudky. Část expozice se věnuje i Jindřichohradeckým úzkokolejkám a díky maketě ovládacího pultu z lokomotivy se z dětí rázem stali strojvedoucí řídící vlak. Plni zážitků jsme nakonec zamířili do cukrárny, kde náš výlet dostal pomyslnou třešničku na dort. Cestou zpět na nádraží jsme sice museli přidat do kroku, ale vše jsme stihli a „ponorkou“ se dokolébali do náručí svých rodičů.

fotografie

Tajuplné odpoledne

Tajuplné odpoledneKaždý, kdo navštívil v rámci akce Noc kostelů i náš novovčelnický kostel, pak nám dá určitě za pravdu, že i tady je možné najít spoustu zajímavostí. Jedno zářijové odpoledne se o tom totiž přesvědčila i naše družinová parta.
Nejprve jsme se z vyprávění dozvěděli něco o jeho vzniku a historii a pak už došlo na zmíněné tajemno. Víte, jak rozeznít krásné varhany bez elektriky? A co se skrývá ve zdi za oltářem? Už jste někdy nahlédli panu faráři tak trochu do soukromí? A což teprve překonat strach nebo vyzkoušet svoji fyzičku při výstupu na věž, kde můžete vlastnoručním poklepem rozezpívat zvon, který nás provází každým dnem?
Tak co? Taky jste zvědaví? Pak vám návštěvu včelnické památky můžeme jen vřele doporučit. A v případě, že si díky panu Štanglovi budete moci ještě za odměnu opéct nejrůznější dobroty na ohýnku ve farské zahradě, pak voláme: "Hurá do kostela!"

Pohádkové odpoledne

Jak to tak vypadá, ani letošní rok nebude zrovna pohádkový. My se ale nenechali odradit ani nutností nepříjemných roušek a dokud to šlo, udělali jsme si alespoň pohádkové odpoledne. S dětmi první a druhé třídy jsme se vydali na pozvání pani knihovnice na návštěvu dětského oddělení knihovny v Kamenici nad Lipou. Už samotná jízda vláčkem naší úzkokolejky byla pro některé děti zážitkem, protože jsou zvyklé jezdit především s rodiči autem. Ani samotnou Kamenici mnohé děti neznaly, takže cestou z nádraží prozkoumaly její různá zákoutí. V knihovně nás paní knihovnice seznámila se spoustou známých večerníčkových i ostatních pohádek, ale i s dalšími, které byly pro děti nové. Děti si i zasoutěžily o drobné odměny, takže neodjely s prázdnou. Pro všechny bylo překvapením, že největším znalcem pohádek byl prvňáček Olík, který ještě číst neumí. Odměnu by si tak určitě zasloužili i jeho rodiče. Jediné, co jsme nestihli díky zpoždění prvního vláčku, byla návštěva zámeckého parku. Abychom si prohlédli památnou lípu, budeme si asi muset někdy v budoucnu výlet zopakovat.

Masopustní veselí ve školní družině

Masopustní veselí ve školní družiněMasopust ve školní družině byl plný taškařic a veselí. Již tradičně jsme připravili  maškarní karneval - letos v pirátském duchu.
Dovednosti námořníků musely děti prokázat v přetahování lana, v potápění a při hledání pokladu. 
Na masopusní úterý ( s ohledem na jarní prázdniny s týdenním předstihem)  jsme neopomněli upéct masopustní koblihy. Děvčata z kroužku vaření jich upekla pro své kamarády 60. A jak chutnaly? No přece výborně!

Pirátská výprava za pokladem

Pirátská výprava za poklademZačátkem letošního roku se nám v družině objevil dopis od kapitánky Francis Drake, že hledá posádku na dlouhou a nebezpečnou plavbu. Statečných jedinců, kteří se rozhodli s kapitánkou setkat, se našlo dost. Když se však kapitánka objevila, museli někteří ještě přeci jen sebrat trochu odvahy navíc. Zjistili totiž, že se ocitli mezi piráty. Na přijaté členy posádky hned čekal nelehký úkol. V kasinu museli přelstít Černého Petra a vyhrát v ruletě co nejvíce peněz. Ty byly potřeba k zakoupení nové lodi, která už na ně čekala v Tureckém přístavu Marmaris. Potom museli piráti na trhu zakoupit zásoby správných potravin a dalších věcí, které by se mohly při výpravě hodit. Nakonec museli vyluštit nápovědu, kterou získala kapitánka a zjistit, že první cesta povede na ostrov Rhodos. Pak už zbývalo se jen nalodit a vyplout vstříc dobrodružství.
Druhá nápověda uloupená maltézským rytířům byla bohužel psaná italsky, a tak nezbývalo, než si na svoji stranu získat bohyni moudrosti Athénu a požádat ji o pomoc. Piráti se tedy rozhodli opravit jí chrám v Lindosu. Athéně se ještě nedostavěný chrám tak líbil, že jim pomohla nápovědu přeložit. Ta je však zavedla jen k další. Teprve ta jim sdělila, že další cíl cesty se dozví v Robinsonu.  Jste zvědaví, co jsme tam zjistili a jak bude naše další plavba pokračovat? Potom sledujte v naší fotogalerii odkaz "Pirátská výprava za pokladem".

Jak šli zajíci do Betléma

Jak šli zajíci do BetlémaLetošní rozhodnutí dramatického kroužku předvést hru v předvánočním čase, nebylo vůbec jednoduché. Jak sám název napovídá,  příběh by se však ani do jiné doby nehodil. Nacvičit představení za necelé tři měsíce s převážnou většinou prvňáčků a druháků a k tomu připravit vše potřebné od kostýmů až po kulisy, to dalo opravdu spoustu práce. Nám i hercům se ale vyplatila.
Nejprve jsme představení odehráli pro širokou veřejnost v místním kostele a po té herci v rámci akce Česko zpívá koledy vytvořili živý betlém. Další týden pak mohli vystoupení shlédnout především spolužáci a rodiče na předvánočním setkání ve škole. Největší odměnou pro nás všechny je, že obě představení byla takzvaně vyprodána. Za to všem přítomným divákům moc děkujeme.

Koulelo se, koulelo...

Koulelo se, koulelo...Ano i u nás se koulelo. Ale nebylo to jablíčko, přestože by se to k podzimu hodilo. My jsme se opět vypravili zakoulet si do místní kuželny. Některé děti si to zopakovaly a pro jiné to bylo seznámení s novým a pro ně netradičním sportem. Všechny koulení opravdu bavilo, tak je možné, že se kuželkářům i rozšíří řady o další závodníky. Naše návštěva by se nemohla samozřejmě uskutečnit bez ochoty pana Bruse a jeho kolegy, takže nám ještě zbývá poděkovat za jejich spolupráci.

Putovní sklářská dílna ve školní družině

Putovní sklářská dílna ve školní družiněŠkoní rok 2019/20 jsme zahájili zajímavou akcí - tzv. sklářením. Děti si vyzkoušely práci s roztaveným sklem. Viděly, jak sklo při vysoké teplotě taje, mění svou barvu a chladnutím tvrdne a barvu získává. Pod odborným vedením si vyrobily korálky vhodné jako ozdoba na krk nebo malý dárek pro své blízké. 
Pro velký zájem akci zopakujeme v pondělí 16.9.2019 od 13.00 do 16.00 hodin.

KONTAKTY ŠD

Aktuality školy

Vedoucí vychovatelka:
Ouhelová Zdenka
Kontakt: 601 553 084
ouhelovazdenka@zsnovavcelnice.cz
--------------------------------
Jakešová Zdeňka
Kontakt: Jakesovazdenka@zsnovavcelnice.cz
.........................................
Šindelářová Jaroslava
Kontakt: sindelarovajaroslava@zsnovavcelnice.cz

Naše škola

  • image 143
  • image 142
  • image 141
  • image 140
  • image 139
  • image 138
  • image 137
  • image 136
  • image 135
TOPlistProhlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Domů ZŠ Nová Včelnice

Created by © 2015 - 2021 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy

TOPlist