logotyp
Login

Jarní notování

Seznamte se, prosím, z Blatským krojem. Toto je kroj ženský, u kterého nesmí chybět plátěný čepec s krajkou pro vdané ženy. Nad krajku se váže široká čelenka bohatě zdobená korálky, plíšky i zrcadélky.

Košilka má krajkový límec i manžetové rukávy. Na ní se oblékala šněrovačka z květovaného damašku nebo soukenná vyšívaná. Obojí bylo dozdobeno lučním kvítím.

Další částí je široká sukně, v barvě modré, zelené, fialové nebo červenavé. Na ní se vázala zástěra, kterou zdobily pavučinkové krajky a v jedné třetině široká květovaná stuha zvaná "barborka" se zlatým či stříbrným prýmkem.

K tomu všemu nesmí chybět červené punčochy a černé střevíce. A kdo se nebude stydět nahlédnout trochu i pod sukně, zjistí, že na štíhlost se tu nehraje. Spodničky musí být alespoň tři, aby se sukně se zástěrkou řádně rozprostřely.

A tady už máme naše malé i větší tanečnice.

Když si je dobře prohlédnete, uvidíte rozdíl mezi ženským a dívčím krojem. U děvčat najdete především pouze úzkou zdobenou čelenku nebo jen sametku.

A tančilo se.

A tančilo.

Dokonce se mezi tanečnicemi našel i jeden odvážný tanečník.

Tady ho máte trochu zblízka. Poznáváte ho?

Mezi tancem se i zpívalo.

A pak zpívalo a tancovalo.

A tančili velcí i malí.

A šlo jim to báječně.

A pak se koledovalo a při tom se ve skupině chodilo pozpátku.

Myslíte, že je to jednoduché? Schválně - zkusíte to po nás?

Jaképak vajíčko patří nejmilejšímu mládenci? No, přeci to červené.

A teď pro změnu opět dokolečka.

A kdybys chtěl něco vědět, musíš rok na tom vajíčku sedět.

My na vajíčku sedět nemuseli, protože hned po té přišel slíbený dudák a my získali další vědomosti, tentokrát o tom, jak vypadají dudy a také mužský kroj..

Jde o prastarý lidový nástroj používaný již v antickém Řecku. České dudy mají dvě píšťaly. Přední má otvory na prsty a vydává vyšší tóny, zadní píšťala - "huk nebo také bordun" vydává hlubší tóny.

Dudy se rozehrávají pumpováním vzduchu z koženého měchu umístěného v levém podpaží. A aby to nebylo tak jednoduché, dolaďuje se ještě menším měchem v pravém podpaží.

Pokud je dudák opravdu pašák jako pan František, stihne u toho ještě podupávat nohou.....

..... a samozřejmě i zpívat.

A tak se zase zpívalo a trochu i tančilo.

Nebojte. Na seznámení s mužským krojem taky došlo. U něj, jak vidíte, nesmí chybět čepice lemovaná kožešinou a zdobená mašlí. Košile s krajkovým límcem a rukávy, stejně jako u žen. A zelená vesta trochu vyšívaná nebo zdobená vyšívanou mašlí.

Krátké kalhoty jsou z jelenice. Punčochy k nim modré a střevíce černé se zlatou přezkou. Nu, a jaký rozdíl je mezi mužským a mládeneckým krojem, to už zkuste zjistit sami.

Bohužel všechno má svůj konec, a tak jsme se i my museli rozloučit. Tak někdy na shledanou!

Naše škola

  • image 143
  • image 142
  • image 141
  • image 140
  • image 139
  • image 138
  • image 137
  • image 136
  • image 135
TOPlistProhlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Domů ZŠ Nová Včelnice

Created by © 2015 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy