Planeta Země - Filipíny

Dne 20. 5. 2016 odjeli žáci druhého stupně na zeměpisný pořad – Filipíny za obry a trpaslíky- do Jindřichova Hradce. Jednalo se o nejmodernější multimediální projekcí poutavých fotografií i videosekvencí, doprovodných autentických zvuků, hudby a naživo komentovaným výkladem učitelky a reportéra. Ve filmu nás provázel cestovatel Adam. Tentokrát se nacházel na Filipínských ostrovech. Adam prozkoumával tamní zvyky, obyvatelstvo i přírodu.
Celý film začal tamními oslavami Velikonoc. Tato část téměř všechny nejvíce zaujala. Nebo spíš možná i trochu znechutila. Filipínci si zde totiž připomínají Ježíšovo ukřižování velmi neobvykle. Někteří se převléknou za Římany a někteří zase připomínají Ježíše. Osobně bych si v takovém divadle raději zahrál tu první roli, neboť mladíci, co připomínají Ježíše si nechají propíchat záda kovovými ostny a poté se při cestě šlehají po vzniklé ráně. S trochou nadhledu se ještě dá pochopit, že se tím chtějí vykoupit od svých hříchů. Avšak na konci cesty čeká několik křížů. Zde celá cesta končí. Mladíky zde vysadí na kříž, podloží nohy a skutečně jim také probodnou ruce hřeby. Jsou tedy ukřižováni "se vším všudy".
V další části jsme viděli, za jakých podmínek pěstují Filipínci rýži či rybaří. Všechny práce jsou zde vykonávány ručně. Po elektrickém stroji není ani památky. Na druhou stranu je zde překrásná příroda. Jedinou vadou jsou každoroční hurikány, které stěžují život Filipíncům i zdejším zvířatům.
Program trval více než hodinu a měl pozitivní ohlas od většiny spolužáků. Po skončení jsme všechno probrali s panem učitelem Milanem Baštou, který nás společně s paní učitelkou Danielou Šímovou doprovázel.

Marek Strnad 8.A