Splněný sen - nová jazyková laboratoř

Bez znalosti cizích jazyků se dnešní děti neobejdou. Aby jejich výuka byla co nejnázornější a nejefektivnější, je optimální mít dobře vybavenou multimediální učebnu či přímo jazykovou laboratoř.

Na naší škole, díky velkému úsilí vedení školy, je vybudována taková nová jazyková učebna s dvaceti místy, která je vybavena nejnovější technologií Robotel, kde mají žáci možnost zlepšovat své jazykové a digitální kompetence. Učebna je vybavena sluchátky s mikrofonem a pevnými počítači. Žáci zde mohou rozvíjet své komunikační, poslechové a výslovnostní dovednosti i při velkém počtu žáků ve třídě. Každý dostane svůj dostatečný prostor, a navíc se nemusí stydět mluvit před celou třídou. Nechybí ani úlohy zaměřené na procvičení gramatických jevů.

V rámci projektu, který se realizuje, nabízíme nahlédnutí, jak vypadá práce v takové jazykové laboratoři i školám v okolí. Žáci Základní školy z Jarošova nás navštívili 12. října, aby si vyzkoušeli, co lze v takové učebně dělat. Dopolední program byl rozdělen do dvou bloků, kdy se vystřídali malí žáčci ze třetí třídy, kteří teprve s angličtinou začínají, se žáky 4. a 5.třídy.

Oba bloky byly zaměřeny k podzimu s různou obtížností. Třeťáci poslouchali, učili se nová slova, zpívali písničky. Využívali díky počítačům internetové programy, kde si znalost jednotlivých slovíček mohli vyzkoušet každý svým tempem, např. přiřazováním, skládáním i poslechem. Pomocí sluchátek byli navzájem propojeni do dvojic, aby spolu vyřešili zadanou hádanku, samozřejmě vše probíhalo v angličtině.

Druhý blok žáků čtvrtých a pátých tříd probíhal obdobně s větším důrazem na poslech a vzájemnou komunikaci ve dvojicích, kde pomocí systému Robotel se proměňovaly dvojice, které se sebou hovořily, vzdáleně od svého počítače jsem mohla sledovat, jak pracují nebo jim pomoci při jejich konverzaci. Díky sluchátkům, která nepřijímají okolní zvuky, se žáci vzájemně nerušili.

Práce v takové učebně vyžaduje určitou zručnost a znalost práce s počítačem a vůbec se systémem Robotel. Aby celý program mohl zdárně proběhnout, stali se žáci 8.A průvodci dětem z Jarošova. Pomáhali jim se spuštěním jednotlivých programů, učili je, jak zacházet se sluchátky, s obsluhou počítače. Díky nim celá akce proběhla hladce.

Dopolední čas při těchto činnostech běžel rychle, že se žáci čtvrtých a pátých tříd divili, že již v laboratoři končí a musí jet domů.

Mé poděkování patří žákům 8.A za vzorný přístup k celé akci a paní asistentce pedagoga Andree Šteflové, která společně se žáky 8.A měla připravené kreativní dílničky a program do naší školní knihovny.

Jitka Sedláková

Created by © 2015 - 2021 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy